PÁTEČNÍ GLOSY 2.04.2004

Miroslava Macka
Včera před půlnocí jsem zapnul rozhlasový přijímač uprostřed besedy redaktorky se sociologem Pavlem Fričem nad jeho knihou "Češi na cestě za svou budoucností". Nevěřícně jsem naslouchal a kroutil hlavou nad obsahem, i když u Jany Klusákové jsem již zvyklý na ledacos.
Moje paní též chvíli poslouchala a pak prohlásila, že jsem pěkně naletěl, že jde určitě o Ester Kočičkovou a její parodické ztvárnění podobných unylých blábolovitých pořadů, vždyť je 1.duben, tedy apríl. I některé telefonáty posluchačů tomu silně nasvědčovaly.
Přesto mi to nedalo a přetrpěl jsem deset minut do konce. Žádný apríl, žádná parodie. Skutečná Jana Klusáková,sociolog Pavol Frič a pár volajících posluchačů.
Promiňte, slečno Kočičková.
Ratingová agentura Standard&Poors tvrdí, že neprovede-li Česko rychle nezbytné ekonomické reformy, bude se propadat do stále větších dluhů, takže v roce 2050 by tyto mohly narůst až do výše 490 % HDP.
I pokud by tomu tak skutečně bylo, podobná varování mají na chování politiků a jejich voličů pramalý vliv, neboť módním, většinově akceptovaným životním postojem je "po nás potopa".
Špidla a jeho gang se odměnili Ivanu Pilipovi za jeho nemalý podíl při dojednání vstupu tehdy pravicově se tvářící US - DEU do současné levičácké vlády, tedy za její "zprovoznění". Stane se jedním ze sedmi viceprezidentů Evropské investiční banky v Lucemburku. Jako první výplatu by měl dostat třicet stříbrných.
Špidla jako správný levičák nemá rád konkurenční prostředí. Proto chce omezit trh s různými odposlouchávacími zařízeními, aby měl monopol. Ví totiž z ČSSD, že vědění je moc. Zvláště, když toho moc na někoho ví.
Selským rozumem to nechápu: coby podnikatel chci přijmout zaměstnance a pochopitelně si vybírám. Podle vzdělání, chování, vzhledu, známek solidnosti i známek nesolidnosti, tak jak je dle životních zkušeností mám seřazené a umím je číst, někdy i podle obtížně definovaných pocitů, sympatií a nesympatií. Já zaměstnávám, já platím, já bych měl tedy beze zbytku rozhodovat. Nesedí-li mi ušmudlanec, nepřijmu ho a je to. Nesedí-li mi zrzek, nepřijmu ho a je to. Nesedí-li mi člověk, kterému páchne z huby, nepřijmu ho a je to. Nesedí-li mi vymydlený frajer či zmalovaná slečinka, nepřijmu je a je to. Nepřijmu-li mohamedána či křesťana, mám problém. Nepřijmu-li Roma, mám velký problém.
Což mi připomíná starý dobrý vtip o tom, kterak v Sovětském svazu otevřeli první nevěstinec pro prominenty, vybavený zcela podle nejlepších světových zkušeností a velice se divili, že tam nikdo nechodí. A přitom zaměstnaly ty nejlepší - samé zakládající členky Komunistické strany.
Henry Hazlitt :
Budeme-li se pokoušet manipulovat ekonomiku ve prospěch nějaké skupiny nebo třídy, poškodíme nebo zničíme další skupiny, včetně členů samotné skupiny, v jejíž prospěch jsme se pokoušeli ekonomiku řídit. Ekonomika musí fungovat ve prospěch všech.