PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Nepřehlédnutelná socanka Jana Volfová kandiduje svým citátem z dnešních Lidovek "U Miloše Zemana se navíc vždy ukázalo, že mluví pravdu" na cenu Rokfór, neboli vtip roku. Její informace, že koncem září na chvíli přestane objímat stromy tento důchodce z Vysočiny a sestoupí na Žofín, kde promluví na ekonomické konferenci kriticky o připravované (ne)reformě veřejných financí je ovšem velezajímavá a je důkazem toho, že momentálně upozadění zemanovci v ČSSD se zdaleka nevzdávají. Vzhledem k tomu, že Špidla proti nim nebojuje politicky, ale jejich kriminalizací, nelze se divit.
Meziroční náklady Všeobecné zdravotní pojišťovny na jednoho klienta stouply o 12 % na 13.796.- korun. Při nulové inflaci a v době bez epidemií či jiných mimořádných zdravotních rizik.
Potřebujete jiný důkaz o mizernosti systému zdravotnictví, postrádajícím jakékoliv autoregulační mechanismy?
Myslím, že by rodiče dětí školou povinných měli využít dnešní stávky učitelů a vysvětlit dětem, že se v životě vždy vyplácí přemýšlet o tom, kde vydělat, a ne kde uškudlit, a že žít na dluh se nevyplácí, zvláště, když se vypůjčené peníze probendí.
Dvě třetiny lidí, oslovených v průzkumu firmy SC+C pro Lidové noviny, si myslí, že ministryně školství svoji práci nezvládá. Jak je vidět, na lidi přece jen natolik neplatí sebevětší snaha mít vždy v novinách a časopisech salónní fotografii, na hony vzdálenou od krušnější reality a odpovědi na otázky způsobem tlejícího úhoře. A to je dobře, moc dobře.
Oproti tomu se mi moc líbil závěr expertní komise Berta Ruerupa, která v Německu devět měsíců zkoumala, jak zreformovat německý sociální systém. Ten závěr zněl: Němci budou muset víc pracovat.
Vážení čeští politikové! Netřeba se hádat a dohadovat a hledat typické "české uličky", jak přijít s co nejmenší námahou k co nejlepším výsledkům.Ruerupův závěr je tím pravým řešením i pro Česko. Jen to úpřímně říkat od rána do večera levičáckou demagogií zblblé veřejnosti.
Ministryně zdravotnictví je vyzývána nejen krajskými hejtmany, aby odstoupila, neboť neřeší zadlužení nemocnic. Řešit a vyřešit je ovšem nemůže, v tom jí brání její socialistické přesvědčení, které vyslovila do rozhlasu: Ministerstvo zdravotnictví a ministr má hlavní úkol - pečovat o zdraví občanů.
Uff.
Ale buďme spravedliví: svůj (nemalý) díl viny, že reforma zdravotnictví dávno neproběhla má i fixní idea Václava Klause, že individuální účty jsou jediným kvalitním řešením, přičemž obsah pojmu "individuální účty" se v toku času u něj měnila. Tato fixní idea a jeho sveřepost v blokování jiných návrhů a z toho pramenící nedostatek politické vůle zdravotnictví reformovat, se na současném stavu spolupodepsala.
Dnes, při mnohem lépe etablovaných zájmových skupinách čeká reformátory podstatně těžší úkol než před léty.
Britové vyvíjejí systém, kterého součástí by byly čipy, nainstalované v automobilech a hlídající parkování, rychlost, zaplacení dálničních poplatků i povinné pojištění. Že by mohl kontrolovat i pohyb aut s přesností na centimetry je nasnadě. Od tohoto systému je bohužel krůček k podobnému (nedobrovolnému) monitorování lidí a ke snu všech vládců: k tak zvanému "skleněnému" občanovi.
A ještě jednou Oscar Wilde: Člověk dokáže odolat všemu mimo pokušení.
Zítra, jako každé úterý, vyjde v Lidovkách moje glosa, po letních odpočinkově smířlivých opět provokující k přemýšlení.