VI. ročník cyklu letních folklorních večerů
F SCÉNA 2003

19. 6. - 19. 7. a 11. - 13. 9. 2003 - BRNO
TISKOVÁ ZPRÁVA
Myšlenka vytvořit cyklus letních folklorních večerů vznikla ze zájmu rozšířit nabídku brněnského kulturního kalendáře v letních měsících. Proto Brňanům a lidem, kteří přijeli do Brna, ať už ze zahraničí nebo z České republiky, nabízíme možnost seznámit se s lidovými tradicemi (hudbou, písněmi, tanci a zvyky), s rozmanitostí a krásou českého, moravského
a slovenského folkloru, ale i s lidovými tradicemi jiných zemí.
Projekt "F SCÉNA" je již od počátku zahrnut do komplexu Brněnského kulturního léta, jež je pořádáno, jako již každoročně, Kulturním a informačním centrem města Brna.
"F SCÉNA" je letos realizována formou šesti prodloužených víkendů (čtvrtek, pátek, sobota), kdy každý víkend (tedy tři večery po sobě následující) vystupuje jeden folklorní soubor. Představení se konají v historickém centru města Brna na nádvoří Staré radnice - vždy ve 20.30 hodin za každého počasí.
V rámci "F SCÉNY" uvádějí své celovečerní programy přední folklorní soubory především z České republiky. Naší snahou je nabídnout divákům rozmanitost a pestrost folkloru. Proto nás při výběru účastníků "F SCÉNY" zajímá nejen kvalita - tedy umělecká úroveň souboru, ale také region, odkud soubor pochází, a rovněž etnografické oblasti, které daný soubor zpracovává. Vedle českého a moravského folkloru dostávají prostor i melodie
a tance slovenské a to jak v podání našich souborů věnujících se Slovensku, tak i v podání hostujících souborů právě ze Slovenské republiky. Slováci však nejsou jedinými zahraničními hosty "F SCÉNY". Usilujeme o to, aby se na každém ročníku letní scény objevil alespoň jeden zahraniční host - nejlépe zaoceánský. Většinou hledáme mezi soubory účinkujícími na předních českých a slovenských festivalech (např. MFF STRÁŽNICE, MFF MYJAVA), nebo tito, pro diváky velice atraktivní, cizokrajní hudebníci a tanečníci přijíždějí do ČR na naše pozvání.
HISTORIE "F SCÉNY"

Poprvé byla myšlenka uskutečnit cyklus letních folklorních večerů s názvem F SCÉNA zrealizována v roce 1998. První ročník "F SCÉNY 98" započal tradici konání této akce v Brně a vedle VUS ONDRÁŠ, který jako spolupořadatel účinkuje v rámci každého ročníku, měli diváci možnost zhlédnout folklorní soubor KUNOVJAN z Uherského Hradiště, GAUDEAMUS z Prahy a ŠMYKŇU z Ostravy. Organizačně se na realizaci tohoto projektu podílely Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno, Folklorní nadace VSPT JÁNOŠÍK, Kulturní a informační centrum města Brna, REGION TOURIST INFORMATION CENTRE BRNO CZECH REPUBLIC a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad celou akcí převzala primátorka města Brna JUDr. Dagmar LASTOVECKÁ a velitel Vzdušných sil generálporučík Ing. Ladislav KLÍMA.

Organizátory II. ročníku letních folklorních večerů "F SCÉNA 99" byly Velitelství Vzdušných sil Armády České republiky, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno, Kulturní a informační centrum města Brna, Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno a Folklorní sdružení České republiky. Vystupovaly soubory LIPA z Bratislavy, MLADINA z Plzně
a OLŠAVA z Uherského Brodu. Nad celou akcí převzal záštitu primátor města Brna RNDr. Petr DUCHOŇ a velitel Posádky Brno - rektor Vojenské akademie Brno plk. doc. Ing. Karel KOTEK, CSc.
V roce 1999 jsme s potěšením konstatovali, že 15 celovečerních představení
"F SCÉNY 99" zhlédlo odhadem na 3000 diváků, tzn. přibližně 200 diváků na každé představení (1998 - 1800 diváků, tzn. 120/představení). Velkou satisfakcí pro nás jako pořadatele je fakt, že mnoho diváků na Starou radnici přišlo i několikrát.
V roce 2000 se počet diváků ještě zvýšil a v několika případech bylo téměř plné hlediště. Příčinou byl zcela jistě domácí - brněnský soubor JAVORNÍK a slovenský soubor STAVBÁR ze Žiliny. III. ročník letních folklorních večerů "F SCÉNA 2000" byl věnován 10. výročí činnosti Folklorního sdružení České republiky.
IV. ročník letních folklorních večerů "F SCÉNA 2001" se uskutečnil stejně jako předchozí ročník pod záštitou primátora města Brna RNDr. Petra Duchoně a velitele Vzdušných sil Armády České republiky generálporučíka Ing. Ladislava Klímy. Možnost vystoupit na letní scéně Staré radnice v Brně dostaly tentokrát soubory BŘECLAVAN z Břeclavi, slovenský soubor PODPOĹANEC z Detvy, s velikým ohlasem se setkalo vystoupení souboru CLOG AMERICA z USA a divácky úspěšné bylo i společné vystoupení VUS ONDRÁŠ s taneční skupinou SARRY 1900 z Francie. Organizačně se na realizaci tohoto ročníku podílely Velitelství Vzdušných sil Armády České republiky, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno, Kulturní a informační centrum města Brna, Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno a Folklorní sdružení České republiky.
Stále rostoucí zájem diváků především o první zahajovací představení nás přiměl k tomu, abychom alespoň pro tento večer hledali nové - větší prostory. Díky nabídce Kulturního a informačního centra Brna a Muzea města Brna se zahájení
"F SCÉNY 2001" přesunulo do areálu nádvoří hradu Špilberk, kde tehdy uváděný divadelní program VUS ONDRÁŠ "Příběhy tancem vyzpívané" zhlédlo přibližně 900 diváků. Jako host vystoupil finský soubor HANNAT JA HEIKIT - účastník MFF Strážnice 2001 a závěr tohoto slavnostního večera patřil Baroknímu ohňovému divadlu, které uspořádala umělecká agentura REX z Brna. Na základě ohlasů všech zúčastněných můžeme s potěšením konstatovat, že téměř "noblesní" prostory hradu Špilberk podtrhly a dotvořily krásnou atmosféru chvíle, kdy byl slavnostně zahájen další ročník "F SCÉNY".
Při organizaci jubilejního V. ročníku jsme navázali na započatou tradici z předchozího roku a slavnostní zahájení "F SCÉNY 2002" bylo uskutečněno za velké návštěvnosti znovu na nádvoří hradu Špilberk. Vystoupil VUS ONDRÁŠ Brno, cimbálová muzika SOLÁŇ a tanečníci z Rožnova pod Radhoštěm a soubor ROMAFEST - MAROS z Rumunska - Transylvánie. V následujících víkendech "F SCÉNY" své umění předvedl soubor SOLÁŇ, JÁNOŠÍK ze Zvolena z SR, DOLINA ze Starého Města, taneční pohybové divadlo BUFO z Prahy a závěrečný víkend patřil VUS ONDRÁŠ.
VI. ROČNÍK
CYKLU LETNÍCH FOLKLORNÍCH VEČERŮ
F SCÉNA 2003


VI. ročník cyklu letních folklorních večerů "F SCÉNA 2003" je pořádán Generálním štábem Armády České republiky, Vojenským uměleckým souborem ONDRÁŠ Brno, Kulturním a informačním centrem města Brna, Folklorním sdružením JÁNOŠÍK Brno a Folklorním sdružením České republiky Praha. Záštitu nad letošním ročníkem převezmou primátor města Brna RNDr. Petr Duchoň a náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Ing. Pavel Štefka.
Projekt se uskuteční za podpory Statutárního města Brna, Městské části Brno - Královo Pole, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a za podpory Ministerstva obrany České republiky.
V termínu od 19. 6. do 19.7. a od 11. do 13. 9. 2003 uvidíte tyto folklorní soubory:

19. 6. VUS ONDRÁŠ z Brna, SLOVÁCKÝ SOUBOR KYJOV z Kyjova a zaoceánský folklorní soubor VERACRUZ z Mexika
(zahajovací představení se uskuteční v areálu nádvoří hradu Špilberk)

Všechna následující vystoupení se uskuteční na nádvoří Staré radnice:

20. - 21. 6. SLOVÁCKÝ SOUBOR KYJOV z Kyjova
(21. 6. - Evropský svátek hudby - vstup zdarma)

26. - 28. 6. Folklorní soubor KOPANIČIAR z Myjavy - Slovenská republika

1. - 2. 7. zaoceánský folklorní soubor VERACRUZ z Mexika
(1. 7. v 15.00 hod.- vstup zdarma, 2. 7. jako obvykle ve 20.30 hod.)

3. - 5. 7. Dětský folklorní soubor OSTRAVIČKA z Frýdku - Místku

8. - 12. 7. Folkorní soubor BALKANSKÁ MLADOST - Bulharsko

17. - 19. 7. Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ z Brna

11. - 13. 9. Valašský soubor písní a tanců RUSAVA z Bystřice pod Hostýnem

V areálu hradu Špilberk a Staré radnice je zajištěna možnost zakoupení občerstvení
a upomínkových předmětů a suvenýrů (CD, MC, keramika, výrobky z kůže, pletené zboží, výrobky ze dřeva, paličkované krajky a jiné výrobky s lidovou tématikou).
Přímý prodej vstupenek vždy jednu hodinu před představením před vchodem do areálu hradu Špilberk a Staré radnice.
Předprodej vstupenek na všechna představení: Kulturní a informační centrum, Běhounská 17, Brno, tel.: 542 210 863; VUS ONDRÁŠ Brno, Štefánikova 53A,
tel.: 973 442 046, fax: 973 442 446. Slevu 50 % mají členové FoS ČR, FOS JÁNOŠÍK Brno, důchodci, vojáci ZVS, zaměstnanci vojenské správy, držitelé průkazu TP, ZTP a studenti. Děti do 12 let mají vstup zdarma.
ÚČASTNÍCI "F SCÉNY 2003"
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
BRNO

Soubor vznikl v roce 1954 v Olomouci. Chlapci, odbývající si zde základní vojenskou službu - většinou Slováci - založili amatérský Vojenský soubor písní a tanců JÁNOŠÍK. V roce 1957 přesídlil pod stejným jménem do Brna. Členy souboru byli vojáci základní služby a dívky z Brna a okolí, které se chtěly věnovat lidovým písním a tancům. Repertoár byl převážně slovenský. V roce 1993 - po rozdělení republiky - změnil soubor název na Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ (Ondráš byl moravský lidový hrdina a zbojník stejně jako slovenský Jánošík).
ONDRÁŠ je dnes poloprofesionální soubor, jehož zřizovatelem je Generální štáb Armády České republiky. Jeho členy jsou vojáci základní služby, studenti a studentky převážně brněnských středních a vysokých škol, ale také profesionální umělečtí pracovníci - tanečníci a muzikanti. Soubor zpracovává a uvádí ve svých programech lidové písně a tance z Čech, Moravy, Slezska, ale také ze Slovenska, Maďarska a Rumunska.
ONDRÁŠ každoročně uskuteční 200-220 vystoupení v České republice a reprezentuje naše lidové umění i v cizině (např. v Izraeli, Japonsku, USA, Anglii a v celé řadě dalších evropských zemí). Na svém repertoáru má různé druhy programů.
Jsou to:
· celosouborová vystoupení "TO NEJLEPŠÍ" (10-14 tanečních párů a Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ)
· vystoupení malých forem "NÁVRATY" (3-5 tanečních párů a cimbálová muzika)
· koncerty Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ
· vystoupení cimbálové muziky "HRAJE CIMBÁLOVÁ MUZIKA VUS ONDRÁŠ"
· vánoční koncerty "RADOSTNÁ NOVINA"
· vystoupení pro děti s názvem "ONDRÁŠ DĚTEM"

Kontaktní adresa:
VUS ONDRÁŠ, P.O.BOX 541/A, 602 00 Brno
Tel.: +420 973 442 046, fax: +420 973 442 446
http://vusondras.cz; e-mail: ondras@vusondras.cz


Slovácký soubor KYJOV
KYJOV

Soubor lidových písní a tanců působí v královském městě Kyjov, v jednom z center národopisného dění jihovýchodní Moravy, kde je již od roku 1921 pořádán nejstarší folklorní festival v České republice - Slovácký rok.
Od založení v roce 1942 je prvořadým posláním souboru hledání a oživování starých zapadlých zvyků, písní a tanců, ale také krojových součástí či hospodářského nářadí.
Zásluhou souboru se v Kyjově, městě s 13.000 obyvateli a rozvinutým průmyslem, dodnes živě, za bohaté účasti široké veřejnosti, udržují tradiční roční zvykoslovné pořady jako fašaňk, stavění máje, dožínky, hody a jiné.
Soubor rovněž nově zpracovává taneční, pěvecké a hudební materiály ze svého regionu pro pódiová vystoupení. V pořadech se za hudebního doprovodu Cimbálové muziky Jury Petrů představuje v pestrých severokyjovských krojích taneční soubor, mužský a ženský sbor.
Svými programy rozdávají členové souboru radost po celé své vlasti, ale velkou přízeň si soubor získal také na svých zahraničních cestách mezi diváky mnoha evropských států, ale i daleké Ameriky a Asie.
Repertoár tvoří velké koncertní programy v plném obsazení muziky, tanečního souboru a pěveckých sborů, ale také malé formy tanečních a hudebních ukázek pro zpestření společenských událostí nebo celovečerní taneční zábavy s doplňkovým programem.

Kontaktní adresa:
Slovácký soubor Kyjov, Klvaňova 1205, 697 01 Kyjov
Tel./fax: +420 518 625 152
www.spssk.cz, e-mail: info@spssk.cz


Folklorní soubor KOPANIČIAR
MYJAVA - SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Folklorní soubor Kopaničiar byl založen v roce 1955 v městečku Myjava, jež leží na západním Slovensku, asi 100 km od hlavního města Slovenské republiky - Bratislavy. Myjava je důležitým historickým, kulturním a etnografickým centrem Slovenska.
Soubor Kopaničiar má přibližně 50 členů. Jeho členskou základnu tvoří tři složky - taneční, pěvecká a hudební. Každá má vlastní interpretaci. Každý člen souboru vyjadřuje svoje vnitřní cítění a úctu k tradicím svého malebného, rázovitého, myjavského regionu.
Programová čísla souboru Kopaničiar představují převážně autentický folklor rodné Myjavy a okolí. Soubor však nabízí i folklorní čísla z jiných oblastí Slovenska - párový tanec z horního Gemera, sedlácké tance od Trenčína, dívčí tanec Karička z Pozdišoviec, tanec z Detvy a tance z východoslovenského Zamutova. Každá oblast má své tradiční překrásné kroje, které Kopaničiar vlastní a vystupuje v nich doma i v zahraničí. Představení jsou pestrá, dynamická a humorně laděná. Pěvecká složka působí oddychovým dojmem. Lidová hudba souboru je výrazná, charakteristická pro myjavský region.
Soubor je pravidelným účastníkem na významných folklorních festivalech doma i v zahraničí. V průběhu své existence navštívil asi 20 evropských zemí a jeho umění obdivovali také diváci v Tunisku, Egyptě, Kanadě a Brazílii. Soubor je nositelem několika významných kulturních ocenění.

Kontaktní adresa:
FS Kopaničiar, Dom kultury, s.r.o., Partizánská 290/17, 907 01 Myjava, Slovenská republika
Mgr. Robert Verner, tel./fax: +421 346 212 588


Dětský folklorní soubor OSTRAVIČKA
FRÝDEK - MÍSTEK

V nejvýchodnější části České republiky pod majestátní Lysou horou ve městě Frýdek-Místek, právem nazývaným "Branou Beskyd", od roku 1982 otvírá prameny jedinečné lidové slovesnosti národopisných oblastí Lašska, Slezska a Moravsko-slovenského pomezí folklórní soubor Ostravička, jehož zakladateli a současnými vedoucími jsou Marie a Stanislav Novákovi. Jméno souboru Ostravička vzniklo z pomyslné zdrobněliny řeky Ostravice, která protéká dvouměstím Frýdek-Místek a odpradávna jej dělí na slezský Frýdek a moravský Místek. S plynoucím časem se původně skupinka 30 malých tanečníků a zpěváčků nejen rozrostla na 140 členný kolektiv s vlastními cimbálovými muzikami, ale i vyrostla tělesně a hlavně umělecky, díky systematické a komplexní pohybové, pěvecké a hudební přípravě od šesti let věku až do dospělosti. Dle věkových kategorií pracují členové tohoto souboru ve čtyřech tanečních skupinách a třech cimbálových muzikách. V typických lašských krojích a stylizovaných městských krojích prezentuje Ostravička rozsáhlý repertoár, kterým udržuje krásné lidové tradice zdejšího kraje, zachycené nejen kamerami České televize v pořadech "Vonička z domova", "Zpívánky", či Českým rozhlasem na nosičích "Ta frydecká brána", "Okolo Frýdku cestička", ale hlavně divákům v krátkých vystoupeních či celovečerních pořadech. Ostravička otvírá studánky minulosti všedního života zdejšího prostého lidu a předkládá je ve stylizované podobě na pódiích doma i v zahraničí. Ostravičce tleskali diváci na Slovensku, Ukrajině, v Polsku, Rusku, Rakousku, Německu, Francii, Turecku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Slovinsku, Chorvatsku, Itálii, Portugalsku, Maroku, Nizozemsku, Španělsku. Titul Laureát Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice ̀90 je spolu s mnoha dalšími cenami z národních přehlídek, mezinárodních festivalů a soutěží veřejným oceněním i poděkováním za předvedená díla lidové kultury.

Kontaktní adresa:
DFS Ostravička, Bezručova 167, 738 02 Frýdek-Místek
Stanislav Novák, mobil: 605 714 681


Folklorní soubor BALKÁNSKÁ MLADOST
BULHARSKO

V roce 1946 skupina mládežníků, členovů místního kulturního domu, založili taneční soubor s cílem obnovit a zachovat folklorní písně a tance místního regionu. Soubor postupně rozšiřoval repertoár o další folklorní písně a tance celého Bulharska. Umělecko-estetické principy souboru jsou začleněny do různých forem písní a tanců.
Orchestr souboru je v komorním složení a je sestaven ze základních lidových bulharských nástrojů. Tyto lidové nástroje jsou píšťala, fujara, dudy, gajdy a akordeon. Hudebníci souboru jsou i velmi dobří sólisté. Soubor má také sólovou zpěvačku, v jejížm repertoáru jsou zařazeny písně ze všech oblastí Bulharska.
Umělecké dovednosti souboru zaujmou diváka vynikajícím programem písní a tanců. Soubor vystupuje nejen v Bulharsku, ale i na Kubě, Nikaragui, Kostarice, Mexiku, Řecku, Iráku, Belgii a Holandsku.
Od roku 1998 je uměleckým vedoucím souboru pan Stoyan Stoyanov, který je profesionální tanečník lidových tanců a je absolventem vyšší choreografické školy.

Kontaktní adresa:
Folklore ensemble Balkan Youth, Komunity Centre Todor Peev, Etropole, Bulharka
Stojan Stoyanov, phone: 07 20 22 91
E-mail: balkan_youth@abv.bg


Valašský soubor písní a tanců RUSAVA
BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Valašský soubor písní a tanců RUSAVA z Bystřice pod Hostýnem udržuje v povědomí obyvatel valašské tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, přičemž největší důraz klade na folklorní odkaz valašské obce Rusavy, jejíž jméno nese. Láska k lidovému umění a tradicím Valašska svedla na půdu souboru již stovky tanečníků a muzikantů, kteří už po několik desetiletí rozdávají radost z valašských melodií a tanců.
Soubor byl založen v říjnu 1953, v roce 2003 tedy slaví své 50. výročí. Za bezmála pět desítek let svého trvání získal řadu ocenění a má za sebou stovky vystoupení nejen v Bystřici pod Hostýnem a nejbližším okolí, ale rovněž na festivalech a přehlídkách po celé republice. Reprezentoval národní folklor a republiku také na mnoha festivalech v zahraničí. Při svých cestách navázal přátelství s řadou evropských souborů, především z Německa, ale také Španělska, Belgie, Holandska či Slovenska, se kterými udržuje mezinárodní družbu a vzájemné návštěvy jsou zajímavou konfrontací evropského folkloru. Pro přátele a milovníky lidových písní a tanců pořádá soubor Rusava v širokém okolí vyhlášené valašské bály, besedy a celovečerní pořady věnované významným osobnostem, výročím a lidovým tradicím, vánoční pořady a koncerty. Je organizátorem mezinárodního folklorního festivalu "Na rynku v Bystřici", který se koná každé dva roky na bystřickém náměstí.

Kontaktní adresa:
FS Rusava, P.O.BOX 70, 768 61 Bystřice pod Hostýnem
Jiří Stanovský, tel.: 573 379 419, mobil: 603 848 497





Organizační výbor vyjadřuje touto formou poděkování všem uvedeným institucím, podnikům a firmám za významnou materiální a finanční pomoc při zabezpečování přípravy a průběhu "F SCÉNY 2003"


· GENERÁLNÍ ŠTÁB ARMÁDY ČR
· KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM MĚSTA BRNA
· FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY
· FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ JÁNOŠÍK BRNO
· MUZEUM MĚSTA BRNA
· VOJENSKÝ UMĚLECKÝ SOUBOR ONDRÁŠ BRNO


· AGRO BRNO - TUŘANY, a.s.
· ASOCIACE OBRANNÉHO PRŮMYSLU ČESKÉ REPUBLIKY
· AŽD PRAHA s.r.o., divize automatizace silniční techniky Brno
· BONA CAFFÉ, s r.o. Moravany u Brna
· BRNO TRANS EURAIL, s. r.o.
· COCA-COLA Beverages Česká republika, spol. s r.o.
· CUKRÁŘSKÁ VÝROBA - Dr. Pavel Řiháček, Brno
· CULLIGAN, spol. s r.o.
· ECOLAB HYGIENA s. r.o.
· FOTEX PLUS, a.s.
· JIHOMORAVSKÁ ENERGETIKA, a.s.
· JIHOMORAVSKÁ PLYNÁRENSKÁ, a.s.
· MAKOVEC, a.s. - maso uzeniny
· OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ
· PENZION MARIE, Brno - přehrada, Zdeněk Strnka
· PRVNÍ ELEKTRO, a.s.
· REKLAMNÍ AGENTURA, Lenka Gajdová
· SDRUŽENÍ TRADICE ČR
· SKANSKA DS, a.s.
· STAROBRNO, a.s.
· ŠETRA, spol. s r.o.
· VINNÉ SKLEPY LECHOVICE, spol. s r.o.
· VINNÝ SKLEP ANTONÍNA VALIHRACHA, Krumvíř
· VOJENSKÁ LÁZEŇSKÁ A REKREAČNÍ ZAŘÍZENÍ


Projekt je realizován za podpory:
· STATUTÁRNÍ MĚSTO BRNO
· MĚSTSKÁ ČÁST BRNO - KRÁLOVO POLE
· MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
· MINISTERSTVO OBRANY ČR


Mediální partneři "F SCÉNY 2003"
· ČESKÝ ROZHLAS - studio Brno
· PROGLAS, s.r.o.

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno
Štefánikova 53A, 602 00 Brno
Tel.: 973 442 046
E-mail: ondras@vusondras.cz

Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno
tř. Kpt. Jaroše 12, 602 00 Brno
Tel.: 603 423 496
E-mail.: fosjanosik@vusondras.cz