Homepage

TURISTICKÉ INFORMACE O EGYPTU

Foto

Podmínky vstupu do Egypta, zastupitelství

Pro jakýkoliv pobyt je nutné vízum, které si lze nejjednoduším způsobem koupit po příletu do Egypta za 25 USD. Je vyžadován pas platný nejméně 6 měsíců po ukončení platnosti uděleného víza. Vízum lze získat na egyptském zastupitelském úřadě v Praze. Pokud chcete, může Vám vízum zařídit po dodání potřebných formalit naše cestovní kancelář.

Velvyslanectví České republiky v Egyptě

4 Doddi Street
Gíza 12511
Cairo
tel: 002 023 485 531

Velvyslanectví Egypta v České republice

Pelléova 14
160 00 Praha 6
tel: +420 224 311 506

Devizové podmínky a měna

Měna je egyptská libra (EGP) = 100 piastrů. Do Egypta je možno vyvážet jakoukoliv volně směnitelnou měnu v jakémkoliv množství.

Jazyk

Mluví se arabsky, domluvíte se však i anglicky, francouzky a v některých obchodech se akceptuje i němčina.

Lékařská pomoc a očkování

Očkování není povinné ani nutné. Cizincům jsou v EAR doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou sice stále podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Zacházení s pacienty je na soukromých klinikách lépe organizováno a je rovněž zajištěna pooperační péče mnohem vyššího standardu než ve státních nemocnicích.

Fotografování

Téměř ve všech egyptských muzeích a ve většině starověkých hrobek je fotografování zakázáno. Někde se povolení vydává za poplatek, který za videokameru může být dosti vysoký. V ostatních případech budete muset zanechat fotoaparát nebo videokameru u pokladny a při odchodu vám budou vráceny. Mosty, letiště, vojenské objekty a přístavy je přísně zakázáno fotografovat. Místní hlídači jsou bdělí a vám hrozí zabavení fotoaparátu a vysoká pokuta. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, požádejte je o souhlas, dovolení si vyžádejte i před fotografováním uvnitř mešit a kostelů.

Nákupy

Nakupovat lze buď v supermarketech nebo na tržištích. K těm neodmyslitelně patří pověstné smlouvání. Obchůdky se suvenýry, pohlednicemi, potravinami se otvírají okolo 9 hodiny ráno a provozní galabea, zlato a stříbro prodávané na váhu, kabelky a tašky, tkané tapiserie a výrobky ze dřeva, které v Egyptě dosahují opravdu vysoké kvality. Při nákupu zlata a papyrusů dávejte pozor na padělky. Doporučujeme konzultaci s naším delegátem.

Doprava

Po Egyptě funguje autobusová doprava klimatizovanými autobusy, v Káhiře lze ale také využít podzemní dráhy - metra, kterým se cestuje rychle a bezpečně. Hojně jsou rozšířeny ale i půjčovny automobilů, kde lze po předložení řidičského oprávnění a po vyřízení dalších formalit zapůjčit automobil.

Bakšišné

V arabských zemích je zvykem věnovat za poskytnuté služby spropitné. Tzv. "bakšišné" je v Egyptě jedním ze zdrojů příjmů, proto od Vás bude požadován velmi často. Abyste byli ušetřeni neustálého dohadování výše bakšišného, vybere od Vás po příletu náš delegát částku v hodnotě 25 USD/týden na osobu, kterou rozdělí mezi personál hotelů a řidiče.

Strava a nápoje

Podobně jako u hotelů se ceny v restauračních zařízeních liší v závislosti na jejich kvalitě. Obecně však lze říci, že ceny jídel v restauracích nedosahují cenové hladiny obvyklé ve světě. Turisté se nejčastěji stravují v husté síti bister a restaurací, kde cena jídla pro čtyři osoby nepřesáhne 25 USD. Je třeba vždy klást důraz na hygienickou úroveň stravovacího zařízení. V této souvislosti je nezbytné upozornit, že pro evropského strávníka je nevhodná konzumace ovoce, které nelze bezpečně omýt, tepelně nezpracované zeleniny, zvláště hlávkového salátu, lusků, pouličně prodávané zmrzliny a vody z veřejného vodovodního řádu.

Co na sebe

Při návštěvě Egypta v letních měsících, vyžaduje podnebí lehké bavlněné oblečení, klobouk se širokou střechou a sluneční brýle. V zimě může být v noci překvapivé chladno, přibalte si proto teplé svetry nebo plášť. Pro večery v poušti je nutné teplé oblečení po celý rok. Pamatujte, že některé hotely a restaurace vyžadují, aby páni měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Do mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách ani mužům, ani ženám. Ženy by na sobě měli mít delší šaty s rukávy, páni dlouhé kalhoty a sportovní košili. Plánujete li cestu na horu Sinaj, vezměte si pevné boty a velmi teplé oblečení.

Doporučujeme

První dny v Egyptě se nevystavujte slunečnímu záření více než 15 minut a používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Používejte brýle s UV filtrem. Dbejte na hygienu. Pijte pouze kupovanou balenou chlazenou vodu. Váš organismus lépe udrží vlažnou vodu a Váš žaludek se nebude podchlazovat. Ovoce a zeleninu, kterou si sami zakoupíte si pečlivě omyjte. Při střevních či jakýchkoliv potížích , kontaktujte našeho delegáta.

Klimatické podmínky

V Egyptě je velmi příjemné klima od října do konce června, naopak v letních měsících (červenec až první polovina září) teploty vystupují na 40 °C, v jižních oblastech až na 50 °C.

Co je zakázáno

Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Kromě toho zvláště drogy (i ve velmi malém množství) jsou velmi pozorně sledovanou položkou. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti.

Kontaktní adresa CK SHENKO´S s.r.o.:

PRAHA: Truhlářská 11
110 00 PRAHA 1
Tel: 224 810 081
Tel/Fax: 222 319 036
gsm: 737 777 227
praha@shenkos.cz

BRNO: Josefská 1
602 00 BRNO
Tel: 533 433 400, 533 433 500
Tel/Fax: 533 433 444
brno@shenkos.cz

OLOMOUC (centrála):
Litovelská 117/6
779 00 OLOMOUC
Tel: 585 428 886
Tel/Fax: 585 227 078
gsm: 777 895 198
info@shenkos.cz

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

DALŠÍ INFORMACE: CK SHENKO´S
Zveřejněno 21.03.2003 v 10:06 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz