STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pár dnů jsem dlel v cizině a za celou tu dobu jsem se o České republice nedočetl a nedoslechl ani řádku - rozbroje zemanovců a špidlovců v ČSSD či blížící se konges ODS nikomu logicky nestojí ani za řádeček či větičku, neboť mají dost vlastního písečku - v Německu unisono nadávají na kancléře, že před volbami zatajil skutečný, tedy nevábný, stav německé ekonomiky, v Británii se zase všichni vrhli na manželku premiéra, neboť účelově lhala, když se jí nechtělo odpovídat na nepříjemnou otázku. Takže: jako doma, jako doma.
Také jsem se dočetl v International Herald Tribune názor jednoho anglického poslance Evropského parlamentu z Konzervativní strany a euroskeptika na Evropskou unii: Evropská unie je jako káva v bruselské parlamentní restauraci - za plnou cenu také dostanete půl hrnku kávy.
Mimochodem, všimli jste si, že jakmile začaly mluvit namísto medoústých politiků čísla, z našeho vstupu do Evropské unie zatraceně rychle oprýskal růžový nátěr?
Zvláště v současném předvánočním nákupním blázinci si neustále připomínejte reklamní slogan billboardů z románu portugalského nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1998 Saramaga "Jeskyně": Prodáme Vám cokoliv potřebujete, ale děláme vše pro to, abyste potřebovali to, co prodáváme.
Dle televize zapříčinil současný mráz již dvoje úmrtí - jeden muž umrzl po cestě z hospody a druhý uhořel v zahradní chatce. Mráz je v tom ovšem nevinně, prvotní příčinou byl zřetelně alkohol.
Na novou koncepci zdravotnictví, kterou má na žádost poslanců vypracovat ministryně zdravotnictví, se docela těším, neboť každý pokus vytvořit efektivní zdravotnictví na socialistických idejích bude zákonitě fraškou.
Že Klausovy vlády neudělaly ve zdravotnictví zdaleka to, co udělat měly, tak na toto téma bych mohl napsat tlustou knihu. Že se ovšem sociální demokracie, která již vládne pátým rokem, na toto vymlouvá, je neuvěřitelné. Jedno mají pak společné - nechtělo se jim do radikální reformy zdravotnictví proto, neboť nezbytné kroky by byly velmi nepopulární a opozicí lehce využitelné.
Z toho ovšem vyplývá jedno jediné: nezbytnou reformu zdravotnictví může udělat jen většinová vláda, která se koaličně na reformě shodne. A to je při stávajícím volebním systému v podstatě nemožné. A tak nás čeká letité vytloukání klínu klínem, administrativní zásahy na poslední chvíli a snaha o zvýšení pojistného. Všechno špatně.
Existuje jedna jediná metoda (platná obecně), kterak zcela zamezit možnému podezření z korupce při udělování prezidentských milostí či přímo korupci - zrušit je. Obecně řečeno: kde netřeba úředního rozhodnutí, korupce neexistuje.
V upoutávce na zítřejší televizní pořad na Nově o "vytunelovaném" bytovém družstvu, řekla do kamery jedna z družstevnic: "Netušili jsme, že se najdou takové zrůdy." Správně však měla říct: "Pěkně blbě jsme si zvolili svoje vedení."
Lidé však vždy mluví tak, aby ani slovně nenesli pokud možno žádnou odpovědnost za nastalé průšvihy a špatnosti, proto to neosobní "se najdou".
Zkusme se podívat na nějaký politický děj hnusně darwinistickým způsobem, který je mi často vytýkán: poslanci ODS chtějí přesunout rozpočtové peníze od Českých drah (rozhodování o jejich konkrétním užití je zcela mimo vliv ODS a zcela pod vlivem sociálně - demokratických lobbyistů) k pražskému metru ( rozhodování převážně v rukou ODS).
Ale tento způsob uvažování je určitě zcestný - hlavním důvodem přesunu je jistě snaha o co nejefektivnější využití veřejných prostředků - a to mají poslanci přímo v popisu práce.