Homepage

PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:

Pár dnů jsem se musel toulat Evropou, což mimo jiné znamená, že informace o dění v Česku poklesnou na nulu, neboť místní noviny a televizní stanice Česko nezajímá. Místní problémy, aféry a děje vůbec se pak neliší od většinou žabomyších problémů, afér a dějů českých.
A tak nejzajímavější informací se mi jevila stará statistika o konzumaci šampaňského v bývalém západním a východním Německu: západní Německo v roce 1980 spotřebovalo přes 5 milionů lahví, východní zhruba 13 tisíc! V roce 1989 pak západní Němci vypili už téměř 13 milionů láhví, východní pak jen 27 tisíc láhví. Prostě - šampaňské je ryze kapitalistický nápoj.

Když už jsem u toho šampaňského, moc se mi líbí citát Winstona Churchilla, týkající se právě tohoto nápoje: In victory we deserve it, in defeat we need it. Tedy: Při vítězství si jej zasloužíme, při porážce jej potřebujeme.

Po návratu do Česka mne nejvíce "dojaly" dvě zprávy: Ta první, že kongresmani USA schválili vysílání do Afganistanu z Prahy, aniž by se nás zeptali, zda s tím souhlasíme a druhá, že zřetelně eskaluje boj o televizi Nova, který má a bude mít k rytířskému boji hodně daleko.

Také ministr zemědělců Fencl pokračuje ve svém ochranářském tažení, neboť kvóty a cla se obcházejí dovozem směsi kakaa a cukru, vhodné pro potravinářský průmysl. A tak se chystají další kvóty a ochrany, namísto aby se zcela uvolnil trh, což by mělo za následek jednak nezbytné zvýšení produktivity u českých výrobců cukru, jednak nemalé snížení ceny pro všechny.

Ale ministr Fencl v tom není sám. Také rakouští a němečtí politikové, namísto aby řekli svým dopravcům, že chtějí-li obstát před levnější konkurencí, musejí pracovat efektivněji, slibují jim mnohaletou ochranu trhu před levnějšími českými dopravci a tím udržení jejich vysokých cen.

Při sledování Cyrila Svobody ve včerejším Kotli mne nejprve napadlo pojmenování "protoplasmatická měňavka", pak jsem však usoudil, že slovo "lidovec" je stejně výstižné.

Miroslav Macek

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

DALŠÍ INFORMACE: MACEK Miroslav (1944)

 
Zveřejněno 09.11.2001

Copyright 2000-2018 © ViditelnyMacek.cz