PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Lidové noviny uveřejnily srovnání osudů sociálně-demokratických a pravicových ministrů po odchodech z funkcí. A je to zajímavé čtení, které potvrzuje názor, že "levicovost" či "pravicovost" člověka (tedy soubor jeho vlastností jako je míra individualismu či kolektivismu, vztah k majetku, míra osobní odpovědnosti, míra podnikavosti, míra sociálního cítění, a.t.d.) je z velké části vrozená.
Jak si jinak vysvětlit, že na rozdíl od Kočárníka, Dlouhého, Zieleniece, Bratinky, Kalvody, Nováka, Budínského, Římana, Rubáše, Bendy, (nepočítám-li sebe a ty, na které jsem zapomněl), kteří se všichni po odchodu z funkcí postavili na vlastní nohy a začali se živit sami, zůstala sedmička bývalých členů Zemanovy vlády věrná státním službám?
Také to, kterak se všichni těžko vyrovnávali se svým odchodem z vlády, namísto aby s úsměvem pokračovali ve svém "nevládním" životě, je toho nepřímým důkazem.
Abychom si někteří z nás nenamlouvali, kterak funguje demokracie ve Spojených státech, které se tak rády vydávají za "arbitra elegantiarum" v posuzování demokratičnosti toho kterého státu a té které vlády, dávám k dobru názor amerických komentátorů na vyhlídky souboje o senát mezi Hillary Clintonovou a novým republikánským kandidátem Rickem Laziem: Laziovým hlavním problémem jsou finance. Clintonová doposud shromáždila na kampaň deset milionů dolarů, Lazio pouze 3,5 milionu.
Všimněte si, o politických názorech a kvalitě kandidátů ani slovo. Záleží na penězích (čti: na finančních možnostech zblbnout voliče).
Jako u nás, jako u nás ...
Všichni milovníci historie, archeologie a také všichni ti, kteří se prostě jen radují z nových informací o minulosti, neboť jim pomáhají v životě dnešním, mají důvod k oslavě, neboť badatelé objevili v deltě Nilu zemětřesením zničený Herakleion se spoustou unikátních památek.
Jak to ovšem pomůže v životě těm Čechům, kteří dle LN vypijí denně milion panáků Fernetu, nevím. Zvláště, když vím, že jde pouze o číslo oficiální konzumace a že je k němu zapotřebí připočíst ještě dvacet až třicet procent alkoholu nelegálně vyrobeného a vypitého. Jak to říkal Josef Váchal v Krvavém románu? Kdo příliš alkoholu pije, spálí si v mozku ganglie. Že by i toto byl jeden z důvodů volebních výsledků či masového ukládání úspor do úrokovou mírou zcela nedůvěryhodných bank a kampeliček?

Miroslav Macek