ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Mimořádně velký titulek dnešních Lidových novin NOMURA ŽALUJE ČESKÝ STÁT O 40 MILIARD KORUN jakoby vyjadřoval sensační náhlost, překvapivost a nečekanost popisovaného faktu. Opak je pravdou. Jen úplní naivkové se mohli domnívat, že finanční kolos Nomura (v IPB zastoupen svojí dcerou Saluka) si nechá loupež své banky za bílého dne líbit. Největší problém vidím v tom, že česko - nizozemská dohoda o ochraně investic (firma Saluka je totiž registrována v Holandsku) říká jasně, že oba státy "zajistí nestranné a spravedlivé zacházení" s investicemi druhé strany. A člověk nemusí být mezinárodní superprávník, aby měl o dodržení této podmínky ze strany české vlády v případě IPB silné pochybnosti. Další problém je vtom, že pokud Česko arbitráž prohraje, každý z nás, včetně nemluvňat, zaplatí namísto pánů Mertlíka, Tošovského, Zemana a dalších, kteří takto rozhodli, plných 4.000,- korun, zatímco výše zmínění pánové se budou tvářit jen a jen ukřivděně a svoje tehdejší platy si ovšem podrží. Korunu všemu pak může nasadit Nomura tím, že koupí belgického majitele ČSOB a tuto pěkně "očištěnou" banku legálně schrábne.
Bývalý stínový ministr vnitra sociální demokracie a šéf strany zelených Vlček včera "prásknul" MF Dnes, že karty na nákup benzinu, kterými obdaroval Chemapol (potažmo Václav Junek) před volbami v roce 1996 Lidový dům, osobně převzal Miloš Zeman, doposud to zcela popírající. A i zde platí, že nejhorší není to, co se stalo, ale co se k tomu říká: Miloš Zeman, namísto aby během vteřiny zareagoval větou "Ne, není to pravda, Vlček lže" nebo větou "Ano, je to pravda, lhal jsem" vzkáže po své ochrance, že se k tomu vyjádří až po dovolené, teď že s novináři mluvit nechce. A okamžitě tak vybuzuje logickou úvahu, že opravdu lhal a teď si vše musí rozmyslet a probrat se spolustraníky, jak bude reagovat, případně jak znevěrohodní Vlčkovo tvrzení. Také Květoslava Kořínková reagovala podivuhodně: Tehdy byla ČSSD v těžké finanční situaci díky vládě ODS. Jestliže se oni nechovali fér k nám, je sporné vyčítat Zemanovi, že on se taky nechoval fér. Na závěr: obvykle se dějí věci obvyklé a věci výjimečné dějí se toliko výjimečně. Pravděpodobnost, že by nejvyšší šéf Chemapolu, přinášející statisíce, jednal s někým jiným než opět se šéfem, je velmi, velmi malá.
Blíží se Perseidy a tak se logicky množí články o nebezpečí, číhající na nás ve vesmíru, o asteroidech, které by mohly zničit lidskou civilizaci, neboť by po nárazu na Zemi změnily pozemské klima. Katastrofa? Jak pro koho. Když stejným způsobem vyhynuli před dávnými věky dinosauři, spousta jiných živočichů si dozajista oddychla a začalo se jim v novém klimatu dařit mnohem lépe. Ba i člověk by tady bez té dávné šlupky nebyl. Takže z hlediska neatropocentristického by taková srážka s asteroidem měla následky zcela klasické: někdo by na ní prodělal, někdo naopak vydělal.

Miroslav Macek