ÚTERNÍ GLOSY 26.04.2022

Miroslava Macka
Jen pro informaci ohledně plnění zásobníků plynu na našem území:
„Zásobníky plynu fungují odlišným způsobem nežli například zásobníky ropy – jejich vlastník vzhledem k evropské legislativě nemůže plyn nakupovat ani s ním obchodovat a nemůže ani dle svého uvážení rozhodovat, kdo by měl plyn v jeho zásobníku uskladňovat,“ sdělil Právu David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.
V souladu s legislativou musí vlastník zásobníku podle jeho slov volnou uskladňovací kapacitu nabízet prostřednictvím elektronických aukcí všem zákazníkům, kteří se na takovouto aukci přihlásí. „Z tohoto základu ministerstvo vychází i v rámci možného zvažování eventuality odkoupit zásobníky od společnosti RWE Gas Storage,“ dodal.

Během posledních dvou týdnů se z Česka vrátily zpět na Ukrajinu stovky lidí, potvrzují data přepravních společností. Část lidí se vydala za zbytkem rodiny oslavit pravoslavné Velikonoce.
Autobusy na Ukrajinu teď odjíždějí plné téměř každý den. Spoje, které míří z autobusového nádraží v Praze na Florenci nebo z brněnského nádraží naproti hotelu Grand, se v posledních dnech zaplňují do posledního místa.
Velký zájem byl o Velikonocích o linku do Lvova, teď už prodlouženou do dalších ukrajinských měst Tarnopol, Chmelnického, Vinnice a Umaně, potvrzuje mluvčí Flixbusu Tomáš Beránek. Nově otevřeli linku Praha–Kyjev se zastávkami ve Lvově, Rivném a Žitomíru.
Tolik zpráva. Dobří holubi se ovšem vracejí…

Fungování veřejnoprávní Česká televize je dlouhodobě pod drobnohledem veřejnosti, zní začátek jedné zprávy Parlamentních listů o možných finančních potížích České televize. Což je ovšem desinformace, neboť jak si „hoši a děvčata, co spolu mluví“, rozdělují peníze koncesionářů a daňových poplatníků je stále hlubokým tajemstvím, neboť jinak by zřejmě došlo k defenestraci.

Z komentáře CNN:
Jaký to rozdíl během několika týdnů. Ještě minulý měsíc byla Indie za svoje vztahy s Ruskem silně kritizována. Jihoasijská země totiž nejen odmítala odsoudit brutální napadení Ukrajiny Ruskem, ale její nákupy levné ruské ropy byly podle kritiků políčkem do tváře sankcí, které měly podlomit ruské finance.
Bílý dům svoji nevoli vyjadřoval zcela otevřeně, nazýval Nové Delhi „zbabělým“ a mluvil o „znechucení“.
Pak se tón Západu náhle změnil. Když tento měsíc navštívil Biden indického ministerského předsedu Narendra Modiho, nastalo diplomatické poplácávání po zádech a zazněla slova o „hlubokých vztazích našich národů“ a „společných hodnotách“. V pátek přiletěl do Delhi britský premiér Boris Johnson, aby jednal o obchodních vztazích a nechal se naaranžovaně fotografovat, zatímco se zmiňoval o „rozdílných postojích“, týkajících se Ruska.
Indický postoj k Ukrajině ovšem zůstává nadále stejný. Stále nakupuje levnou ruskou ropu - podle agentury Reuters jí nakoupila za první měsíce letošního roku více, než za celý loňský rok - a k ruské invazi se též nevyjadřuje. A 7. dubna se zdržela při hlasování v OSN o vyloučení Ruska z Rady pro lidská práva.
Indie, jak říkají analytici, vyučuje Západ, co je to mezinárodní diplomacie. Indie je totiž životně důležitá pro úsilí USA postavit se vzrůstající Číně, která je v očích Spojených států ještě větší hrozbou pro světový mír, než Rusko - takže Západ musí držet jazyk za zuby.
Neboli, jak poznamenal Harsh V. Pant, profesor mezinárodních vztahů londýnské King´s College, Spojené státy si uvědomují, že se k Indii musí chovat jako k „partnerovi, o kterého se musí ucházet“.

Čtenář glos P. Z. mi napsal:
Včera někdo v Praze provedl dobrou partyzánskou akci. V některých novinách METRO byl vložen letáček s citátem Václava Havla: „V zemi s cenzurou může věřit oficiálním zprávám jen blbec.“