ÚTERNÍ GLOSY 11.01.2022

Miroslava Macka
Markéta Pekarová Adamová, shodou okolností předsedkyně Poslanecké sněmovny, se vyjádřila k současné maďarské politice, a to zcela bezprecedentně. Kritické hlasy, včetně těch, kteří žádají její okamžité odvolání, jsou zbytečné, neboť jak praví staré české přísloví: „Kozla tvrd dojiti“. Ještě lépe to však osvětluje jiné, jen lehce pozměněné staré české přísloví: „Pošli osla do Bruselu, komoň z něho nebude“.


Šetříme jako zběsilí!
Téměř jednu miliardu už přibližně za měsíc česká vláda uvolní pro podnikatele na nákup elektromobilů.
Stávající strukturu ministerstva obrany rozšíří dva političtí náměstci. Po jejich příchodu do vedení resortu bude mít ministerstvo celkem osm náměstkovských postů. Na stejný počet náměstků nabobtnalo vedení obrany i vloni v únoru, kdy tehdejší ministr Metnar vytvořil novou náměstkovskou pozici. Černochová jako předsedkyně sněmovního obranného výboru to tehdy takto kritizovala: „Nevidím důvod k osmi náměstkům, ještě k tomu v době, kdy se v rozpočtu hledá každá koruna.“

Zajímavý postřeh:
Pokud experti netušili, že očkování proti covidu rychle ztrácí na účinnosti, jak mohou vědět, že nemůže mít po delší době nežádoucí účinky?

Nový ministr vnitra Rakušan:
Pracovní karanténa je to, že pokud zaměstnanci vyjde antigenní test pozitivně, ale je bez symptomů, tak bude mít zaměstnavatel právo říci, že toho člověka potřebuje a on v práci zůstane v izolovaném prostředí. Pokud by mu vyšel pozitivně PCR test, tak už doma zůstat musí.
Prosím vás, ten člověk někdy pracoval? A smím vědět kde?


Jen něco údajů k zamyšlení:
Kazachstán je největším světovým producentem uranu.
V Kazachstánu se nachází ruská kosmická základna Bajkonur.
V bývalé laboratoři na výzkum moru spoluvybudovaly USA laboratoř na zkoumání nebezpečných virů.
V zemi působí americké neziskové organizace.
V muslimském Kazachstánu je množství bojovníků z Afganistánu.
„Demonstrací“ proti zvýšení ceny LPG (!) se účastnili dobře vycvičení pouliční bojovníci.
Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pondělí v telefonickém rozhovoru vyjádřil kazachstánskému prezidentovi Tokajevovi solidaritu, maje zkušenosti s americkými neziskovkami v Maďarsku.


Z komentáře Martina Čabana:
Mantra úspor provázela novou vládní garnituru téměř po celý její pobyt v opozičních lavicích. Přesto toho i po týdnu pobytu v rozpočtovém provizoriu, které má prý do dvou měsíců skončit schválením úsporného rozpočtu, víme o konkrétních opatřeních na výdajové straně státních financí velmi málo. Že v tom nepomohly ani předvolební programy, ani koaliční smlouva, je smutné, ale že žádné vodítko neposkytne ani oficiální vládní program, je na pováženou.
Programové prohlášení převzalo z koaliční smlouvy nekonkrétní přísliby boje s daňovými úniky a daňovými ráji, založení evidence dotací a „komplexní revize systému kontrol veřejných prostředků“. Žádný konkrétní úsporný krok, nebo dokonce zřetelné vyčíslení jeho dopadu, v programovém prohlášení najít nelze, snad s výjimkou zmínky o babišovských slevách na jízdném – a ani ty nechce vláda rušit, nýbrž se prý budou „revidovat“. Jinak je to všechno velmi obecné a nesmělé.
Je bohužel dost příznačné, že prohlášení shrnuje vládní snahu o úspory do hesla „šetřit na státu, ne na lidech“, přičemž jediné konkrétní úsporné opatření, o kterém dosud víme, je zmrazení (či nižší růst) platů státních zaměstnanců.
Naopak když jde o to, jak státu dále zvýšit výdaje anebo (častěji) zásadně podseknout jeho příjmy, vynalézavost pětikoalice nezná mezí. Jen v krátké kapitole o veřejných financích se mluví o dalším zvyšování slevy na poplatníka, o daňových prázdninách pro rodiny, o snížení odvodů na sociální pojištění (to ovšem „za předpokladu konsolidovaných a dlouhodobě udržitelných veřejných financí“, takže zapomeňte), o daňovém zvýhodnění zkrácených úvazků (to je v programu dokonce dvakrát) nebo o snížení DPH „u všech ekologických výrobků“.