ÚTERNÍ GLOSY 3.11.2020

Miroslava Macka
Stát pumpuje miliony do ztrátového golfu krachujícího podniku OKD. Jeho prezident má blízko k šéfovi Agrofertu ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Šijte roušky!

Známá Jaroslava Pokorná Jermanová, bývalá hejtmanka Středočeského kraje, proslavená svojí šetrností a skvělým hospodařením, se má stát předsedkyní kontrolního výboru nového zastupitelstva s 80.000 Kč měsíčně, služebním autem a kanceláří.
Doufám, že jí tamní hospodští a majitelé zavřených obchodů, kteří teď mají spoustu času a nudí se, přijdou osobně poblahopřát.

Čtenář glos MUDr. S. K.:
Prezident ČLK MUDr. Milan Kubek se nechal slyšet, že současný vývoj epidemiologické situace v ČR je dalším argumentem pro úplný lockdown. Já si naopak myslím, že jeho vystupování a opakovaná vyjádření jsou argumentem pro otevření staronové diskuse o povinném členství v ČLK.

Leo Švančara na facebopoku:
Tak včera večer v našem městě hráli spolu dva rodiče a tři děti doma ve svém vlastním bytě "Sázky a dostihy".
A tu pojednou u dveří zvoní městská policie. Že byli sousedy udáni, jak prý v době nouzového stavu doma pořádají nepovolenou "party". Dvacet minut vysvětlování, legitimování a sobotní večer se jim rázem změnil v drama...
Tož, abychom se nyní nedivili, proč se takové doby dnes vracejí? Tak si připomeňme ty základní rysy české povahy v jednom archivním starém příběhu z roku 1941 - a také z našeho kraje, Jihlavska. V příběhu, který mne hned napadl, když mi to postižená rodina dnes vyprávěla.
Aneb, jak čeští udavači Němcům udali i samotné německé Gestapo!
V noci na velikonoční pondělí válečného roku 1941 někdo vyvěsil z okna věže kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou prapor bývalé Československé republiky.
Československou vlajku visící z věže spatřil v šest hodin ráno kostelník, který tou dobou šel zrovna zvonit.
Kostelník namísto aby prapor v tichosti sňal z věže, nelenil a okamžitě běžel tuto věc udat na četnickou stanici. Četníci prapor z věže sejmuli a událost telefonicky nahlásili do Třebíče a pro jistotu na také Gestapo do Jihlavy.
Rozběhlo se vyšetřování, které vedl okresní četnický velitel. Bylo zjištěno, že žerď od praporu byla původně lyžařskou holí a tak se pátrání zaměřilo mezi skauty a sportovce. České četnictvo vykonalo celkem 61 domovních prohlídek a u 110 osob bylo zkoumáno alibi. Na četnickou stanici začaly docházet anonymní dopisy, ve kterých lidé vzájemně udávali zejména své sousedy a pak místní živnostníky. Tak se ve vazbě ocitlo 10 lidí, většinou podnikatelů a učitelů.
Všichni podezřelí však byli po několika dnech propuštěni a vyšetřování bylo nakonec jihlavským Gestapem pro nedostatek důkazů zrušeno.
To se ale udavačům nelíbilo, nelenili a nakonec udali i samotné jihlavské Gestapo!
Na nadřízenou řídící úřadovnu Gestapa pro Moravu v Brně začala docházet jednotlivá udání, že Gestapo v Jihlavě neplní své povinnosti při hájení zájmů Říše.
A teprve zde SS-Hauptsturmführer Otto Koslowski, vrchní kriminální rada brněnského Gestapa - už bez sebe zuřivostí z aktivity českých udavačů skrze takovou maličkost - nařídil celý jaroměřický spis s vlajkou na kostelní věži definitivně vyhodit do složek „Nevyřízené“.

Určitě si přečtěte:
Myš v sýru - proč je státní rozpočet samá díra