PONDĚLNÍ GLOSY 24.09.2018

Miroslava Macka
Reportérka České televize Markéta Kutilová odjela do Libanonu, aby zjistila, jak to vlastně ve skutečnosti je s těmi sirotky, o jejichž osudu se dohaduje celá Česká republika. Zjištění je následující – na Blízkém východě samozřejmě děti bez rodičů jsou, ale v drtivé většině se o ně starají jejich další příbuzní a k nám jet nechtějí.
Rodiny jsou zde široké a téměř vždy se najde někdo, kdo se dítěte ujme. Nápad naší europoslankyně Michaely Šojdrové vlastně spočívá v tom, vzít tyto děti jejich příbuzným a umístit je v (pro ně) cizí zemi buď do přeplněného dětského domova, nebo do rodiny, která se přihlásila, že by nějakého toho syrského sirotka chtěla.
Tolik zpráva. Chybí jen doplňující informace o přivázání Šojdrové k pranýři a následné vyplacení holí.

Andrej Babiš v Českém rozhlasu:
Já pomáhám dětem v České republice. Já mám nadaci Agrofertu.
Dodávám:
Zajímavé! Agrofertu se zbavil a nadaci si nechal. Nebo je to jinak? Co na to hlídací psi demokracie?

Statistiky za rok 2017 ukazují, že nejpopulárnější jména v Anglii a Walesu byla Oliver a Olivia. Což je ovšem způsobeno kulišárnou úřadů, které považují různé varianty jména Muhammed za rozdílná jména, jinak by totiž nebylo na osmém, ale prvním místě.
Varianty jmen Muhammad, Mohammed a Mohammad však vycházejí jen z nepřesného přepisování arabských jmen do angličtiny. Muhammed a další varianty jména islámského proroka v Anglii a Walesu vedou již od roku 2011.

Čeština je jazyk vtipný:
Zemřela Šojdrová, do hrobu dána,
siroty po ní zůstaly,
v narudlém Bruselu každého rána,
matičku svoji hledaly…