PONDĚLNÍ GLOSY 27.06.2016

Miroslava Macka
Skvělý komentář jedné Češky žijící po desetiletí v Londýně:
"V Česku stojí domy 120 let, a teď je musíte najednou zateplovat. Musíte vlastní baráky povinně opatřovat energetickými štítky či měnit běžná a sto let všem dobře sloužící kamna za nějaké elektronické kotle. V Česku mezitím nastala doba ledová? Ne? Tak se starejte laskavě o sebe - a ne o to, PROČ Britové hlasovali jak hlasovali. Vy to totiž nikdy nepochopíte!"

Zpravodaj ČRo v Berlíně: "Předseda evropského parlamentu Martin Schulz už jasně řekl, že žádná další referenda se v unii konat nebudou. Není sice jasné, co tím myslel, ale vyslal tím signál k uklidnění dovnitř unie".

Jihomoravský hejtman Michal Hašek:
Reakce aktuálních představitelů Evropské unie včetně české eurokomisařky Jourové mne utvrzují v tom, že se v Bruselu uzavřeli do vlastního světa, nepřiznávají si chyby ani odpovědnost za to, že Evropu zavedli v posledním roce a půl do slepé uličky. Připomínají horní palubu Titaniku, tančí se a hoduje, ale loď už narazila a začíná se potápět. Z výsledku britského referenda by podle mne odpovědnost neměl vyvodit jenom David Cameron, ale také celá Junckerova komise a Schulzův europarlament. Nové eurovolby by daly mandát nové evropské politické elitě, ta nynější unii neřídí, pouze udržuje, otázka je, zda ne pouze v "komatu".

Ekonomka Markéta Šichtařová:
Britové se nenechali zastrašit „hromadou zfalšovaných či z prstu vycucaných pseudoanalýz“.

Benjamin Kuras:
Čechům bych doporučoval něco rychlejšího. A to vzpouru proti Bruselu, jakou doporučuje Viktor Orbán ve svém skvělém churchillovském projevu z letošního března, který v Česku ze záhadných důvodů nebyl zveřejněn. Dočtete se o něm v mé nové knížce „Poslední naděje civilizace,“ která teď právě vychází.
Orbán sice ještě nenavrhuje přesný postup, takže ho navrhnu já: Naprosto ignorovat Evropskou komisi jako nelegální, nevolený, neodvolatelný spolek loupežníků platících si z daní chudnoucích Evropanů obscénních dvacet tisíc eur měsíčně. Chovat se k ní, jako by neexistovala, a odepřít jí možnost vnucovat Česku jakékoli zákony. Nejlepší by bylo udělat to společně ve Visegrádské čtyřce, aby to mělo větší váhu. Je to dohromady přes šedesát milionů obyvatel, stejná síla jako Británie. Myslím, že nám začíná zajímavá a dramatická doba.

Petr Paulczyńsky:
Chudáci Irové. Prohráli i když byli lepší. Co tak sepsat petici za opakování zápasu?

Ivan Žikeš:
Tak narazila kosa na kámen! Zaslepení eurooptimisté jsou v šoku, přesvědčení, leč zdravým rozumem obdaření příznivci EU, jsou sice rozladěni, nicméně dobře vnímají vzkaz tohoto referenda. Ano, neustále napínaná struna arogance, byrokracie, a politické tuposti praskla. Je to poslední varování - buď zásadní reforma, nebo konec. Reforma, ale s kým? Napadají mne slova jedné "bordelmamá", která pravila: "Chci-li obnovit provoz, musím vyměnit personál a ne postele!" A teď si představme ten současný personál. Holland, Merkel, Juncker, Schulz, celá evropská komise, jejíž členové prošli (dle vyjádření pí Jourové) lobotomií - ostatně jejich činy a výlevy o tom svědčí. K tomu tisíce nepotřebných, leč dobře placených byrokratů. Tak to jsem na to zvědav. Že ten současný personál je nepoučitelný je zřejmé z vystoupení Junckera a Schulze stejně jako svolání pouhých (!) šesti, byť zakládajících členů EU. Ostatní jsou totiž pro ně mist. A to je věrný obraz současné EU.

Tomáš Haas:
Právě jsem se dočetl, že z malého Vatikánu mělo přijít 26000 podpisů petice. Myslím, že to je v pořádku, kde jinde se mají stávat zázraky, když ne ve Vatikánu.
Konec konců Písmo nám říká, že Ježíš nakrmil zástup 5000 lidí pěti bochníky chleba a dvěma rybami.(Matouš14:13-21)
Britští sluníčkáři ten zázrak jen opakovali.

Jana Zwyrtek Hamplová:
Z hlediska vyššího principu mravního, ale zejména z hlediska principu právního, neměl pan Šlachta v tomto pořadu co dělat, sám, navíc stále ve službě, bez oponenta, protože oponentem nemůže být nikdy moderátor. Pan Šlachta hájil v přímém přenosu, pohodlně, a velmi jednostranně, své pravdy, sebe, svůj útvar, mimo jiné mluvil i o živých kauzách (!!!), což je v právním státě něco neuvěřitelného. Odporuje to všemu - etice, právu, a také pravidlům veřejnoprávní televize.
I kdyby moderátor moderoval věcně, už sama ta skutečnost, že se to děje, je na obrovskou pováženou. Podle mého názoru bylo ale podstatné to, co padlo v samotném závěru - pan Šlachta si řekl o místo - rád by dál pracoval ve státní správě. Protože zůstal sám - jako kůl v plotě. Neuvědomuje si, že všechno, co dělal v posledních týdnech, jej od státní správy navždy diskvalifikuje.
Tedy pozor - v právním státě. Smutné, jak ještě nemáme zažito, co se v normální demokracii a opravdu právním státě prostě nedělá, protože je to nepřípustné.