ÚTERNÍ GLOSY 15.04.2014

Miroslava Macka
Dovolím si předestřít opět jednu prognózu:
Prezident Putin má samozřejmě po získání strategicky životně důležitého Krymu nulový zájem zaplést se do jakýchkoliv vojenských akcí na Ukrajině se všemi zcela nevypočitatelnými následky. Velký zájem má naopak na neklidu v této oblasti a střetech mezi ukrajinským a ruským etnikem. Dává mu to totiž velký prostor pro nátlak na EU a USA, aby byly na Ukrajinu vyslány mezinárodní jednotky a pod jejich patronací uspořádáno referendum o vnitřním uspořádání Ukrajiny. Západ bude moci velmi těžko takové řešení dlouhodobě odmítat, přičemž jeho konečným výsledkem bude pro Putina kýžený stav: federativní uspořádání s prorusky smýšlející východní částí Ukrajiny, tedy kýžený cordon sanitaire proti proniknutí EU a zvláště NATO dále na východ.

Jiří Payne:
Babiš prohlásil: A kromě toho nás brzdí ten šílený byrokratický systém státu, samá připomínková řízení, všichni si dopisují. Než se přijme zákon, tak to trvá i dva roky.
Stále nepochopil, že zákony se mají měnit co nejméně a že zdlouhavý legislativní proces chrání občany proti zběsilým nápadům vlády.
Před několika lety se jeden zákon měnil desetkrát za rok. Při asi sedmé novelizaci napsala vláda v důvodové zprávě: "Vládní návrh odstraňuje nezamýšlené negativní důsledky předchozí novelizace." Tomu se ve fabrice říká zmetek. A napsat dokonalý zákon znamená dlouho přemýšlet a dlouho psát. Občanský zákoník se za Rakouska psal sto let. Babiš by se měl naučit trochu trpělivosti.