PONDĚLNÍ GLOSY 3.02.2014

Miroslava Macka
Poslouchat neurochirurga profesora Vladimíra Beneše je intelektuální rozkoš. Kéž by se alespoň jeden jediný takový člověk s tak nádherně zdravým rozumem objevil v české politice! Rozhovor s ním navíc probíhal v neděli před Otázkami Václava Moravce, takže to srovnání bylo bezprostřední…

Peníze Komplexně Geniálního Babiše dělají jednu užitečnou věc: ukazují nám, kteří lidé zcela ztratili páteř (nebo ji nikdy neměli) a jsou ochotni pomáhat mu v uskutečňování cílů jeho řídících orgánů. A zcela ztratili rozum, neboť jim nevadí chlebodárcovy příšernosti jako kupříkladu „my tu firmu nevlastníme, máme tam jen 70% podíl“…

Ekoteroristé kupodivu přešli uvedení ministra životního prostředí, proti kterému dosud tak vehementně protestovali, do funkce mlčky. Že by dostali slíbené nějaké ty sponzorské dary?

Pavel Hasenkopf na facebooku:
Čemu se pořád všichni diví? Minimálně od 2011 je jasné, že Pospíšil byl trojský kůň TOPky v ODS ... a TOPka byl projekt, jak podchytit prounijní pravici a lidovce a vytvořit stranu podle střihu německé CDU - za cenu zániku již tehdy se propadající ODS a zániku lidovců ... teď je ten projekt v troskách, jen Pospíšil neumí prohrávat a nesnese, aby byl jen řadovým členem.

Značka URZA v Pravém prostoru:
Když však upustíme od vysvětlování pomocí přirovnání a přejdeme k ilustraci na reálných příkladech, narazíme na další komplikace, neboť nezanedbatelnému množství lidí bohužel dělá problémy plně pochopit a do důsledku domyslet relativně jednoduchý ekonomický princip, že je-li o cokoliv skutečně zájem a jde-li o věc doopravdy prospěšnou, svobodní jedinci si to pořídí i dobrovolně, bez donucení; jsou-li však potřeba ke vzniku čehokoliv dotace, protože lidé by si to sami o své vůli nezakoupili, znamená to jediné: jedná se o plýtvání a věc neužitečnou, jejíž užitek je nižší než náklady na její pořízení. Důsledkem nepochopení této myšlenky jsou pak mimo jiné i argumenty, podle kterých jsou dotace cyklostezek, zelených programů, některých infrastruktur či nejrůznějších projektů obecně vlastně prospěšné, protože „bez těch dotací by to nikdy nevzniklo“ (což je právě nejlepší důvod pro nedotování, neboť se jedná o plýtvání zdroji, které mohou být využity lépe).

Čtenář glos P. B. mi napsal:
Dávejte pozor, jak celá kauza okolo bývalého ředitele odboru dopravy Středočeského kraje a dnes poslance ANO, pana ing. Pavla Čiháka, půjde krááásně do ztracena.
Babišův sněmovní šéf Jaroslav Faltýnek se nejdříve nechal v médiích slyšet , že Čihák "Dostane do držky". Postupně Faltýnek brzdil, řekl, že počká jak se bude ing. Čihák hájit a za chvíli to vyšumí jako bublinky ze sodovky...
Podíváte-li se na historii tohoto člověka, jsou během jeho působení ve státních funkcích opravdu "zajímavé" úseky.
Zarážející je evidentní politicko - podnikatelský tunel s cenou za opravu silnice a dvou mostů mezi Čechticemi a Loktem na Benešovsku. Za Ratha měla stát 81 milionů. Když ale hejtmana obvinili z korupce, radní tendr zrušili. A místo losovačky pěti firem vyhlásili otevřenou soutěž. A cena klesla na 44 milionů.

Na sociálních sítích koluje následující text. Nevím, zda-li je autentický nebo jde o hoax, ale v obou případech dokonale vystihuje mentalitu spousty spoluobčanů:
Týdeník Princip, Děčín, 30. 1. 2014
Dobrý de, reaguji na váš článek o Grešíkově moštárně.
Pan Grešík se zase projevil jako velmi vychytralý podnikatel. Lidé si chválí levnou cenu za mošt, ale člověk se na to musí podívat i z jiné strany. Kdyby pan Grešík prodával mošt, dejme tomu za 30 nebo 40 korun, jako je běžné, nikdo by to nekoupil a pan Grešík by ostrouhal kolečka. Za 18 korun si to ale koupí spousta lidí, sám jsem to před jeho krámem viděl.
Takže nakonec z nás ty peníze dostane a přijde si na své, navíc, když se dozvíte, že jablka má ze svého sadu, kde to stačí jen posbírat. Lidé by měli více přemýšlet, než někomu dají vydělat.
Josef Bělský