PONDĚLNÍ GLOSY 30.12.2013

Miroslava Macka
Jak může ČT 24 nasadit na rozhovor s šéfem ČLK Kubkem, demagogem první třídy, schopným v jedné větě říct dva protichůdné argumenty, jehož jediným cílem je přisypávání více a více peněz do černé díry zdravotnictví, redaktorku, která o financování a systému zdravotnictví neví v podstatě vůbec nic a nechává ho tak bohapustě žvanit?? To byl tedy zážitek!

„Šokující“ vystoupení skupiny Vanessa v pozdně večerním pořadu stanice ČT art a hlavně souhlasné a nesouhlasné reakce plní sociální sítě i media. V sobotních Lidovkách se souhlasně vyjádřil Petr Pešek a konstatoval: „Přitom stačí málo, kdo nechce koukat, může přepnout.“
Což o to, může klidně i vypnout. Bohužel neplatí to podstatné, nejpodstatnější: Kdo na to nechce koukat, nemusí za to platit. Koncesionářské poplatky jsou ovšem povinnou daní a tak i ti, kterým jsou takové projevy z duše protivné nebo lhostejné, na ně musejí přispívat, namísto toho, aby si za své peníze svobodně nakoupili to, na co se dívat chtějí. V tom je ta největší sviňárna.
Ovšem jak už bývá zvykem, daleko zajímavější, než to, co se stalo, bývají vyjádření různých činitelů k tomu, co se stalo. Kupříkladu producentka výše zmíněného pořadu Kamila Zlatušková k tomu řekla: „Díky tomu jsme si osahali hranice.“ Prima, až bude chtít někdo osahávat hranice snášenlivosti Kamily Zlatuškové, vymočte se jí na hlavu a vyzvracejte do klína, je to zřetelně metoda, kterou vyznává…

Zemřel Michail Timofejevič Kalašnikov, tvůrce legendární automatické pušky AK47. Když se ho novináři před pár lety ptali, zda necítí lítost nad tím, že tato zbraň každoročně zabíjí ve světě tisíce a desetitisíce lidí, moudře odpověděl: Myslím, že obviňováni by měli být politici, nikoliv konstruktéři zbraní. Muž se narodil, aby chránil svou rodinu, děti a ženu.

Historik Šebek o výročí zvolení Václava Havla československým prezidentem Federálním shromážděním plným komunistů: „Komunisté už už toužili zvolit svého oblíbeného disidenta prezidentem.“

Markéta Šichtařová na svém blogu:
Evropská komise se před pár dny nechala slyšet, že by mohla Slovensko pohnat před soud v Lucemburku a že by Slovensko mohlo platit až „stotisícové pokuty“. Co „mohla“ – ona už dokonce podniká první kroky k tomu, aby se tak stalo. A to všechno jen proto, že před dvěma lety došlo na Slovensku k mimořádně rozumné změně zákona. Byla zrušena „povinná pracovní zdravotní služba“ pro takzvané nízkorizikové skupiny zaměstnanců. V podstatě jde o povinnou prevenci pro případ nemocí z povolání a pracovních úrazů. Slováci totiž chtěli ušetřit.
Prevence je skvělá věc. Nic proti ní. Koneckonců bratru takových devadesát pět procent mých návštěv lékaře je možno přičíst jenom prevenci. Ovšem skvělá věc je to jen za předpokladu, že je dobrovolná. Pokud se vám prevence zdá zbytečná, OK, vybodněte se na ni, to je vaše věc – ale pak počítejte s tím, že veškeré náklady případné léčby nemoci z povolání ponesete sami. Tomu se říká svoboda rozhodování. Soudy by tu měly být od toho, aby svobodu hájily.
Zajímavé je, že Evropa se rozhodla jinak. Požene nás za naši svobodu před soud.

Martin Jaroněk na facebooku k olympiádě v Soči:
Když jsme u té ochrany lidských práv, vysílá Obama do jiných zemí stejné signály jako do Ruska? Třeba do zemí islámských? Říká: Cože!? Diskriminujete ženy? Z USA k vám proto přijedou naše rovnoprávné ženy, bez šátků, oblečené tak, jak jsou doma zvyklé. Nebo: Cože!? U vás je za homosexuální styk trest? V mojí delegaci se to bude buzíkama jenom hemžit!

David Forbelský:
Zajímalo by mě, zda i ve Švýcarsku v roce 1848 po občanské válce, bylo také tolik keců kolem referenda. Jako:
To chcete, aby o důležitých věcech rozhodovali negramotní pastevci krav z hor?
Za Napoleona, to tu byl pořádek!
To si lidi díky referendům zruší daně!
Myslíte si, že jsme na tom hůř než Švýcarsko v roce 1848?
Svobodní navrhují:
1) Mandatorní referendum o zvyšování daní - příklad ze Švýcarska, mohli omezit sociální systém a důchody, dluh si díky nedávné změně ústavy vláda dovolit nemůže, nebo zvýšit sazby DPH ze 2,4/7,6 % na 2,5 a 8 % . Vyhrálo zvýšení daní. Porovnejte s vývojem důchodové reformy a DPH u nás.
2) "Lidové veto" - Zákon schválený parlamentem, nebo vyhláška vydaná radnicí má dejme tomu tříměsíční lhůtu než začne platit, do té doby může vzniknout iniciativa, která pokud nasbírá dostatečný počet podpisů - dejme tomu 50 000 (víme jak bylo pro kandidáty na prezidenta je získat) a vyhlásit referendum o platnosti tohoto zákona.
Pokud zákon neprojde, nejen že nezačne platit, ale zároveň orgán, který ho schválil se rozpouští a jsou vyhlášeny nové volby.
Myslíte, že by si bývalá koalice dovolila přijít s návrhem církevních restitucí v této podobě? Toto referendum by se konalo méně často než si myslíme. Politici by si dávali sakra pozor nato, co schvalují!

Moje paní Petra, milovnice psů a koček, o silvestrovských petardách: „Čím méně rozumu, tím více petard.“