ÚTERNÍ GLOSY 7.05.2013

Miroslava Macka
Prezident Zeman má jasno. Ze všech dosud dostupných informací a materiálů, týkající se novoroční amnestie prezidenta Klause sice vyplývá, že pasáž o abolici v případech dlouhých kauz rozhodně nevymyslel a nenapsal bývalý hradní právník Hazenkopf, přesto to Zeman tvrdí. A hned se začíná mluvit o manipulaci.
Přitom moje celoživotní zkušenost říká, že za většinou „manipulací“ není úmysl, ale lajdáctví, neschopnost a blbost, zkombinované v různé míře. Jsem tedy spíše přesvědčen, že prostě Miloš Zeman prostudování materiálů moc nedal a plácl první, co ho při letmém čtení napadlo.
Jako bychom tyhle jeho „plácance“ z minula neznali!
Osobně jen zopakuji, že se domnívám a jsem přesvědčen, že o definitivní „vnuknutí“ výše zmíněné abolice prezidentu Klausovi se zasloužil někdo, kdo měl na některé z těch 415 kauz eminentní osobní zájem, neboť obvykle se dějí věci obvyklé. A pokud by novináři odvedli pořádnou práci…

Čtenářka glos V. Sch. mi napsala:
Po přečtění vašich včerejších glos bych se s vámi ráda podělila o svou zkušenost. Když se začala v médiích i jinde skloňovat potřeba finanční gramotnosti mladých, říkala jsem si, že by to asi nebylo na škodu.
Vloni v červnu byl na naší střední škole uspořádán na toto téma seminář. Padly na to tři dny výuky v období, kdy se uzavírá klasifikace, takže termín dosti nevhodný, no ale budiž. Posléze jsem se studenty zavedla řeč na to, jaké to bylo. Většina říkala, že na nic, pár dívek zastávalo názor, že to bylo zajímavé. Na otázku, co zajímavého se tam probíralo, mi sdělily, že se dozvěděly, v kolika letech si mohou vzít půjčku, hypotéku a podobně. Poněkud mě to zarazilo, osobně si finanční gramotnost představuji trochu jinak, tak jsem se zeptala, kdo je "školil". Byl tam zástupce České spořitelny, Komerční banky a ještě jednoho bankovního domu, už jsem zapomněla, kterého.
Takže vaše informace o rostoucím zadlužování mladé generace mě nepřekvapuje. Mozky jim jsou vymývány zjevně úspěšně.