PONDĚLNÍ GLOSY 17.09.2012

Miroslava Macka
Šéf speciálního týmu Metyl Václav Kučera:
„Zjišťujeme, že dodavatelsko - odběratelské vztahy v této oblasti nejsou standardní. V podstatě tam nefungují věci jako objednávka a dodávka, fakturace…informace mají dealeři.“
A pak že jsou ty vtipy o policajtech nadsazené!

Přítel Tomáš Haas vše podstatné řekl za mne, já jen dodávám: který superkretén vymyslel plošnou prohibici tvrdého alkoholu a navíc s odstraňováním lahví z regálů a prosklených lednic, ba dokonce z reklam a nápojových lístků? To už v tomto státě zdravý rozum zcela vymizel?
Tady je Tomášův text:
Prohibice zakazuje prodej legálního a státem kontrolovaného alkoholu. Prodej lihovin pančovaných metanolem je zakázán už dávno. Vláda (či lépe řečeno vlády) si s problémem neuměly poradit. Nelegální alkohol se prodával o sto šest. Teď to vláda vyřešila zákazem legálního alkoholu.

Znamená to, že vláda přiznává neschopnost kontrolovat trh s alkoholem a fakticky se jeho kontroly vzdává. Vyklízí pole a chce se soustředit jen na boj s těmi, kdo trh zaplavují laciným nekvalitním a někdy i živitu nebezpečným ilegálním alkoholem.
Pro tento boj se vzdává podpory nejlepšího potencionálního spojence - výrobců a distributorů legálního, kvalitního alkoholu, kteří na neschopnost minulých vlád v průběhu let dopláceli milionovými ztrátami. Smrtelné pančované ilegální lihoviny nejsou jejich produktem. Prohibice neřeší problém, ale trestá ty, kdo zákony dodržovali a zavírá jejich trh, ne trh ilegální. Tomu prohibice naopak trh otevírá ještě šířeji.

To vše v naději, že stát, který neuměl uhlídat legální trh, bude úspěšnější s kontrolou trhu, ve kterém ilegální lihoviny nemají konkurenci, kontrolovaný alkohol z trhu zmizí.

Ilegální trh ale není možné účinně kontrolovat. To je prokázané zkušenostmi tam, kde prohibice byla, nebo stále je byť jen částečná, jako v zemích severní evropy, i zkušenostmi s úplnou prohibicí jakou máme v příkladu USA v minulém století. Platí i zkušenost s kontrolou drogového trhu - není jediné země na světě, která by drogový trh dokázala zlikvidovat a kde by na nelegálních drogách nevydělával organizovaný zločin.

Výsledkem je navíc masivní korupce v zemích latinské Ameriky, které jsou centrem organizované drogové kriminality…

"Epidemie" metanolových onemocnění a úmrtí není něčím neznámým. Uvádím jen výsledek rychlého a neúplného průzkumu případů v poslední dekádě:

Norsko 2002-2004: 51 hospitalizovaných pacientů, z toho 9 smrtelných případů. Dalších 8 zemřelo mimo nemocnice.
Estonsko 2005: 111 hospitalizovaných pacientů, z toho 25 smrtelných případů. Dalších 43 zemřelo mimo nemocnice.
Turecko 2005: 44 hospitalizovaných pacientů, 8 smrtelných. nejsou data pro úmrtí mimo nemocnice.
Tunisko 2003: 16 případů, 3 smrtelné

Původ zpráv o hromadném výskytu případů metanolových otrav napovídá, že se nevyhýbají zemím s přísnou kontrolou prodeje alkoholických nápojů.

Nevěřím, že opatření (prohibice) bude jen dočasná. Dočasný bude možná úplný zákaz prodeje lihovin. Ale jeho důsledky dočasné nebudou. Nepochybně se stát bude snažit nahradit uniklý zisk z výběrů DPH a bezpochyby jedním z trvalých následků bude zvýšení daně z prodeje alkoholu a nějaké nové restrikce jeho prodeje, krátce nějaká možná mírnější forma prohibice. Jednou otevřený prostor pro ilegální trh zde zůstane. Spolu s jeho doprovodnými jevy - zdravotními riziky a korupcí.

Naše vláda má "skvělé" výsledky s potlačením ilegálního trhu s lihovinami a s korupcí a stát si bezpochyby stejně "úspěšně" poradí i s tímto problémem.

Miroslav Kalousek, člověk s nejvyšší politickou odpovědností za celní správu a její výsledky, najednou zmizel…zřejmě se obává, že by musel komentovat následující slova francouzského deníku: Le Monde připomíná, že po výrazném zvýšení daní v roce 2010 se daňové příjmy z prodeje alkoholu snížily o třetinu, ale ne jeho spotřeba.

Stačí se podívat na mapu republiky se zakreslením jednotlivých případů otrav metylakoholem, aby bylo zcela zřejmé, že ohnisko je na severu Moravy. Sem zřejmě doputoval s pašovaným alkoholem z Polska i metylalkohol, aby se pak následným (a zřejmě několikanásobným) pančováním šířil na jih…troufám si tedy tvrdit, že je téměř vyloučené, aby policie na skutečně původní zdroj přišla.
A co říká na otázku „Co by se proti černému trhu dalo dělat?“ jeden z velkých dealerů na černém trhu s alkoholem, který též potvrzuje dovoz denaturovaného lihu, který se u nás čiští, právě z Polska? Co by proti černému trhu zafungovalo?
Jedině snížení daní, DPH a spotřebky. Čím vyšší daně, tím vyšší úniky. Když jsou daně vysoké, vyplatí se nám to. Kdyby se snížily, riziko už by za to nestálo. A pak by zabralo, kdyby měl člověk pořád za zády celníka. Což je utopie. Při způsobu, jaký funguje teď, stát postihuje jen ty chudáky, co si vypálí pár litrů slivovice a prodají to svým známým. Na ty dosáhne, výš výjimečně.

Opsáno z facebooku:
Plošný zákaz alkoholu je pitomost, která má akorát vyvolat dojem, že se "proti tomu něco děje, mámo". Dostane snad prohibice methylalkohol říznutý alkoholem z lahví? Pomůže prohibice pátrání po pachateli? Vyžene snad prohibice alkoholikům debilní nápad koupit litr vodky za 50 Kč z hlavy? Jediný, kdo na prohibici vydělá, budou právě nelegální distributoři. Počet otrávených se nejspíš zvýší a rozhodně neklesne. Nevím, kdo zaplatí hospodským škody - stát? Nikdo? Zakázal se dovoz alkoholu ze zahraničí? Ne, nezakázal, ačkoli se spekuluje, že ten methylalkohol byl dovezený právě z Polska. Fakt gratuluji, větší pitomost tato vláda skutečně nemohla vymyslet. A to se hoši snažili, co mohli.

Myslím, že vláda ukrutně riskuje. Jestli to bude trvat řadu dní, tak spousta lidí stihne vystřízlivět! A začnou třeba myslet!

Nikdy bych si nepomyslel, že odvykačku bude muset s Kalouskem absolvovat celé Česko.

Charitativní koncert pro postižené otravou methanolem ohlašuje duo Bílá - Hůlka.