ÚTERNÍ GLOSY 14.08.2012

Miroslava Macka
„Parlamentní listy“ udělaly z mé včerejší miniglosy titulek, že neschvaluji církevní restituce. Opak je pravdou, a tak vidím, že budu muset opět oprášit svůj názor na církevní restituce, který je celé dvacetiletí neměnný:
1. Vrátit církvím vše, co vrátit lze, aniž by vznikly majetkové křivdy nové.
2. Církve budou mít přístup k dotacím na opravy památek v konkurenčním prostředí s ostatními necírkevními osobami a organizacemi.
3. Nastane okamžitá odluka církve od státu (dle hesla, že své duchovní potřeby by si měl každý hradit sám - a toto heslo důsledně dodržovat i mimo církve).
4. Žádné další finanční či jiné kompenzace, spousta komunismem okradených a poškozených je také nikdy nedostala, ba často nedostali ani to, co bylo prokazatelně ukradeno.
5. Vždy totiž šlo a jde o nápravu některých křivd a nikoliv restituce (restitutio = uvedení do původního stavu).
A dodávám: Nikdo se neptal těch, kteří nikdy nic církvím neuzmuli (ba často byli sami poškozeni) a přesto jim mají ze svých daní léta platit kompenzace, zda tak chtějí učinit. Udělejme tedy o kompenzacích referendum.

Adéla Cicvárková, koordinátorka dobrovolníků prezidentského kandidáta Jana Fischera, sbírajících nezbytné podpisy:
„Teď ani nejde tolik o program jako hlavně o ty podpisy. Nejdřív musí kandidát sehnat podpisy a pak teprve může ten program vysvětlovat.“
A já bloud si doposud namlouval, že souhlasný podpis s něčí kandidaturou na nejvyšší státní funkci dávají lidé logicky až tehdy, kdy už znají kandidátovu jasnou představu o jeho činnosti v této funkci a věří mu, že ji naplní…

Šest týdnů působí v Česku firma „Kouzelná půjčka“, kterou vlastní britská firma Laurence et Partner Ltd. Ta půjčuje menší obnosy maximálně na 30 dnů a kupříkladu za půjčku 5500 korun na 20 dnů klient zaplatí úrok a poplatek ve výši 1235 korun, což znamená, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) dosahuje závratných 3938 procent.
Během těch šesti týdnů získala již pět set klientů, kteří mají kupodivu volební právo!

Byl bych moc rád, kdyby to Budějovickým klaplo a Kaplického projekt „Rejnok“ za plánované dvě miliardy korun soukromých investorů se začal stavět. Po dostavění bychom alespoň zjistili, zda odmítnutí „Chobotnice“ v Praze (tam ovšem z peněz daňových poplatníků) bylo chybou nebo požehnáním…