STŘEDEČNÍ GLOSY 4.04.2012

Miroslava Macka
Věci veřejné vyzvaly své ministry, aby k 1. máji odešli z vlády, pokud premiér do 26. dubna nepředstaví kroky, které obnoví důvěryhodnost vlády. Nabubřelý tón, kterým oznámily výčet svých podmínek pro setrvání ve vládě, by zcela odpovídal volebnímu výsledku kol 40% a zásadovému a skvělému vládnutí v minulosti. Ale možná se správně rozhodly v té agonii spáchat sebevraždu…

Mezitím Miroslav Kalousek, povahou stále lidovec, vypouští věty o předčasných volbách a už se vidí na jedné lodi s ČSSD. Škoda jen, že jeho zásadový postoj k (řečeno jeho slovy) „něčemu tak odpornému, jako jsou Věci veřejné“, vypukl až po téměř dvou letech. Také premiér Nečas má najednou velmi „zásadové“ postoje, kdyby se ovšem nechoval během doby vládnutí často měkkýšovitě, dnešní problémy by neměl.

Zajímavé bude také sledovat postoje ČSSD, které v případě předčasných voleb hrozí značná odpovědnost bez toho, že by jakkoliv mohla ovlivnit mezinárodní ekonomické vlivy a jejich dopady na Českou republiku.

Přítel O. V. mi napsal:
Velmi se bavím "fundovanými" komentáři, která naše média věnují návštěvě kancléřky Merkelové u nás. Jsou vvesměs stupidní, neobjektivní a na hony od skutečnosti, jak je u našich médií dobrým zvykem. Jediným správným vodítkem pro středně inteligentního tvora by podle mě měl být rozsáhlý rozhovor, který tato patrně nemocnější dáma světa poskytla sobotním LN. Například její naprosto logická reakce na poněkud hloupou otázků jinak velmi kvalitní dvojice redaktorů, jestli nám Němci budou mluvit do Temelína, zněla, že Německo sousedí i s Francií, jejíž energetické zdroje tvoří z cca 80% právě jaderné elektrárny. Čili na zápdě od svých hranic mají Němci daleko větší potenciální zdroj atomové katastrofy než u nás. To, že se oni rozhodli tak, jak se rozhodli, je jejich věc, stejně jako je naší věcí to, jak se rozhodneme my, překládám do češtiny pro méně chápavé. Stejně razantně kancléřka odmítá schwarzenbergovsko palatovský evergreen o tom, že naše nepřistoupení k paktu u fiskální unii vede k nějaké izolaci našeho státu v rámci Evropy. Navíc dodává, že se s předsedou vlády ČR velmi shoduje v principech rozpočtové discipliny. Určitě více než s předsedy vlád Řecka, Španělska, Itálie, atd., dodávám já. Z toho spíše plyne, že by nás Němci v tomto projektu rádi viděli jako přirozenou podporu těchto určitě správných názorů. Pokud vezmeme v úvahu někdejší prohlášení velmi vlivné skupiny německých průmyslníků, která u nás pochopitelně zapadla, a to, že eurozóna by měla smysl pouze tehdy, pokud by byla tvořena zeměmi s podobnou společensko ekonomickou kulturou a historií, kde jako možného člena takovéto unie jmenují Českou republiku na jednom z prvních míst a naopak o Řecku a Portugalsku se zmiňují velmi "nekorektně", může být, že je všechno úplně jinak, než píší média a tvrdí analytici, ostatně jako obvykle. Jenom mě mrzí, že jakýsi sentiment, který vůči nám jistá část Němců chová už zdaleka není pravda. Bohužel už nejsme zemí Laurinů, Klementů, Kolbenů a Daňků, natož pak zemí zaslíbenou z níž by v současnosti pocházel někdo takový jako legendární severočeský rodák ing. Porsche. Zato rekreologů máme hodně, paní kancléřko! A to je podle mě to, nad čím bychom se měli vážně zamyslet.