ÚTERNÍ GLOSY 20.09.2011

Miroslava Macka
Máme tady další důkaz, kterak se na bruselských europostech rychle blbne: expremiér Špidla se nemůže a nemůže rozpomenout, že by kdy vláda jednala o podivném až kriminálním prodeji holdingu Škoda tajemným vlastníkům ze skupiny Appian. Přitom jeho vláda jednala o prodeji několikrát a 9. prosince 2002 převod státního podílu na Appian schválila. Anebo, že by si dobře vzpomínal, ale protože jde s pravděpodobností hraničící s jistotou o lidi napojené na ČSSD, lže jako když tiskne?

Nic nevypovídá o dnešní všeobecně nezodpovědné době víc, než včerejší titulek na první stránce MFDnes: Ministerstvo chce zastavit hloupnutí dětí. A já bloud si doposud myslel, že za své děti a jejich vzdělání a výchovu jsou odpovědni rodiče, včetně odpovědnosti za své angažování ve veřejném prostoru, včetně školství...

Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík k záchranným mechanismům EU:
"Část peněz jde přímo francouzským a německým bankám, které Řecku napůjčovaly nejvíc a my bychom nyní měli platit za jejich hazard, ačkoli z toho měly předtím velmi slušné zisky. Je to zvrácená, perverzní solidarita."

Na protest proti široce propagovanému názoru, že člověk vyvolal globální oteplování, zrušil členství v Americké fyzikální společnosti (APS) laureát Nobelovy ceny za fyziku, norský profesor Ivar Giaever. Dal tak najevo své znechucení nad tím, jak se propaguje šíření strachu u veřejnosti. Giaever teorii o globálním oteplování zcela popírá a dodává: "Globální oteplování se stalo novým náboženstvím. Často slyšíme o tom, kolik vědců jej podporuje. Ale počet není důležitý: důležité je pouze to, zda jsou jejich tvrzení správná. My ve skutečnosti nevíme, jaký je skutečný vliv na globální teplotu. Existují lepší způsoby, jak utratit peníze."

Čtenář glos M. K. velmi podstatně doplnil můj velmi zjednodušený pohled na výsledek voleb v Berlíně:
Ano, nezaměstnanost v Berlíně je podle oficiálních statistik 13 procent. Nedá se ovšem říci, že by za Wowereitova starostování vzrostla - naopak je nejnižší od roku 1999 a oproti 19. procentům v roce 2005 je to úspěch. Oněch aut neshořely stovky, ale 140 - od začátku letošního roku. Souhlasím s Vámi, že to dobrá vizitka vedení města není, stejně tak ovšem policie. Německá veřejnost Wowereitovi vinu nepřipisovala. Nájmy skutečně vzrostly o 27 procent. To ovšem není tak závažný problém, jako již desítky let potíž se strukturou nájemních bytů - vždycky bylo nejméně bytů s nízkým nájemným. Na druhou stranu - růst nájmů není kontinuální - poté, co se do Berlína odstěhovala spolková vláda, nájmy na čas vzrostly, ale když se ukázalo, že nabídka vysoce převyšuje poptávku, šly ceny dolů. Teď se zase vracejí zpátky - v Berlíně je zajímavé žít pro spoustu lidí. I údaj o 65 miliardách zadlužení je správný. Nicméně - Wowereitovi se podařilo za deset v čele města dostat míru zadlužování na pět procent ročně, i přes léta, kdy byl hospodářský růst minimální. Největší zadlužení znamenala pro město vláda starosty Diepgena (CDU) v letech 1991 - 2001 - 15,55 procenta ročně (nárůst zadlužení za jeho deset let činil přes 300 procent - přesně 373, 73 procenta!. Ale také je třeba vzít v úvahu, že vládl v době propojování východní a západní části, což přineslo řadu nutných investic). Nepochybně se hodně Berlíňanům zamlouvá žít na dluh (problémem není ani tak zadlužení města, ale domácností), nicméně nedá se říci, že by kvůli tomu volili Wowereita a SPD. Dovolte ještě jednu poznámku - zjednodušený pohled na svět v podobě rovnítka levice = zadlužování mohou praktikovat tuzemská média, myslím, že vzhledem k Vaší dlouholeté angažovanosti v politice víte, že je to mnohem komplikovanější (ale co já vím, třeba to v Česku takto platí).
Mimochodem Wowereitovi by se daly vyčítat jiné věci - například skandál kolem postupimské vodárny (odtud plynuly miliony do třetiligového fotbalového klubu) nebo přestavba letiště v Schönefeldu (měla stát 125 milionů eur a dnešní odhady jsou 300 - nepřipomíná Vám to něco?).