ÚTERNÍ GLOSY 17.05.2011

Miroslava Macka
Zákonodárci se diví, že se rozmáhá "kupování" notebooků, fotoaparátů, kamer či navigací zadarmo: koupíte zboží na splátky a po čtrnácti dnech užívání na dovolené je vrátíte. Umožňuje to totiž novela zákona, která měla chránit blbce před tím,aby si nebrali neuváženě úvěry. Pomohla vyčuránkům. Přitom mohli zákonodárci lehce dojít k následující úvaze: proč dávat blbcům čtrnáct dnů na rozmyšlenou po koupi zboží, když mají na rozmyšlenou týdny a měsíce před jeho koupí?

To, že státní úředníci vymysleli zhovadilý systém státních maturit, v němž je nutno pro 98.000 maturantů vytisknout 11 milionů listů papíru, by mi pranic nevadilo. Pochopitelně za předpokladu, že ten nesmysl zaplatí zcela ze svého.
Bohužel jej zaplatíme my a zhovadilí úředníci snad ještě dostanou odměnu...

Včerejší rozhovor Radiožurnálu s ministrem kultury Jiřím Besserem o výběru nového ředitele Národní galerie a restituci církevního majetku byl po všech těch mediálních polucích Véčkařů v posledních dnech douškem vody živé: jasně, klidně, věcně podané informace. Ministr Besser, pražskými kavárenskými pseudointelektuály dříve vysmívaný, jeví se být ministrem, kterých bychom potřebovali ve vládě aspoň tucet.

Čtenář glos M. M. mi napsal:
Dovolte mně, abych se s Vámi podělil, jako pravidelný čtenář Vašich glos, o neutuchající radost, která mne přepadla po přečtení zprávy, že "EU schválila záchranných 78 miliard eur pro Portugalce, a že ručit budou i Češi".

Jsem vděčný Evropské unii a hrdý na to, že jako příslušník malého národa v srdci Unie a jako přesvědčený Evropan každým coulem, se mohu podílet na bratrské a nezištné pomoci spřátelenému portugalskému lidu, který dal naší nové, svobodné, vzkvétající, jednotné a všeobjímající Evropě svého velkého syna a milovaného vůdce, předsedu komise všech komisí, José Manuela Durao Barroso!

Jistě chápete, že o takovou radost je třeba se podělit.

Přítel O. V. mi napsal:
Tzv. reforma zdravotnictví mi začíná připomínat operetu Proso z díla Járy Cimrmana, kdy (volně cituji) "v osmistém padesátém šestém obraze je již Eliška dávno provdána a rychtář Hlavsa umírá". Opět řinčí zbraně na obou stranách - fanatických podpůrců i odpůrců - a opět se jablkem sváru stává věc z "nejpodstatnějších", a to mýtické poplatky u lékaře. Přitom se jedná o věc jednoduchou jako Kolumbovo vejce. Každý trouba by totiž měl vědět, řečeno slovy Jaroslava Haška, že v očenáši je "nejdřív otče náš a potom teprve amen". Protože naše politická scéna patrně disponuje trouby nového typu, je nutné použít exaktnějšího postupu a to z teorie systémů, který, jednoduše řečeno, praví, že regulátor (tedy zdravotnické poplatky), je možné s úspěchem aplikovat pouze do systému, jehož funkce jsou (jakž takž) známy, což o současném zdravotnictví v žádném případě říci nelze. Čili opět se staví dům od střechy ...
Když už jsme u té teorie systémů, praví se tam, že průchodnost systému bývá určena jeho nejslabším článkem. Tuto téměř "hospodskou" pravdu si zřejmě neuvědomují architekti současné vládní koalice, jinak si nedovedu vysvětlit přítomnost VV tamtéž. Přitom premiér má doktorát z fyziky - s teorií systémů by tedy měl být náležitě obeznámen. Nebo se pletu?

Čtenář glos J. R.:
Rozumné řešení příchází na řadu až po vyčerpání všech ostatních možností.