ČTVRTEČNÍ GLOSY 4.03.2010

Miroslava Macka
V tomto státě je ještě větší legislativní bordel, než jsem se doposud domníval. Nelegitimní stávka, přestože nejde o kolektivní vyjednávání? Ale kdepak, byl jsem poučen: Podle článku 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod (součást Ústavy) je právo na stávku zaručeno za podmínek stanovených zákonem. Žádný takový obecný zákon ale není, a tak je právo na stávku upraveno jen v případě tzv. kolektivního vyjednávání, kdy jde o vyjednání kolektivní smlouvy, a to zákonem č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání.
Interpretaci, že by stávka byla možná jen v případě kolektivního vyjednávání, zamítl Nejvyšší soud v rozsudku čj. 21 Cdo 2104/2001, kde v odůvodnění mimo jiné uvedl: "Upravuje-li zákon pravidla stávky jen v případech stávky v souvislosti s kolektivním vyjednáváním, plyne z toho závěr, že jiného (zákonného) omezení práva na stávku v českém právním řádu není. Platí tedy, že právo na stávku je zaručeno (článek 27 odst. 4 Listiny) aniž by (s výjimkou stávek v souvislosti s kolektivním vyjednáváním) bylo v souladu s ústavními principy omezeno."
Takže stávkovat se může kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu...

Ozvali se pochopitelně hned další odboráři, a to ze státního sektoru: chtějí mluvit s premiérem Fischerem a vydyndat si u něho (když tak superrychle kývnul odborům dopravním, aby prý byl před volbami klid) zachování všech míst a výše platů.
Jinak prý hrozí ohrožení chodu některých státních organizací.
Kéž by tentokrát premiér neustoupil a konečně se v praxi ukázalo, že se bez spousty a spousty státních organizací klidně obejdeme!

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Byl jsem týden za zimní sportovní zábavou v jižnější části C+K monarchie a vůbec mi naše politická a společenská scéna nechyběla. Avšak můj kontakt s bývalým "západním a svobodným" světem mne utvrdil v tom, že není vážně už kam emigrovat.
Při sledování zpravodajství z německého Bundestagu jsem se s hrůzou přesvědčil, že to, co se nepodařilo bolševikům násilím, se evolučně uhnízdilo v palicích poslanců SPD a Zelených. Pád Železné opony umožnil zkřížení západních a východních forem mikrobů socialistického moru a vzniklá mutace dnes útočí celoevropsky až celosvětově a zdá se, že společenský imunitní systém si s ním neví rady. Část společnosti, bohužel ta menší, zná zhoubnost této nákazy a chce proti ní bojovat, avšak značně velká část společnosti má pocit, že i s touto nákazou lze docela dobře žít a zanedbává, či dokonce odmítá, prevenci i léčbu.
Příklad: Německý ministr Westerwelle pronesl v parlamentu "kacířskou" řeč, v níž zdůraznil (v souvislosti s tíživou situací státních financí), že "pracovní úsilí se musí vyplácet (Leistung muss sich lohnen)" a že peníze ze sociálních dávek se musí dostat potřebným (Bedürftigen) a ne všem, kteří mají nataženou ruku (Findenden). Sesypala se na něho lavina štěkotu ze strany poslanců SPD a Zelených, kteří jej označovali za "nositele názorů 19. století" a jednohlasně se shodovali na tom, že ti tzv. úspěšní = výkonní = usilující se, jsou v zásadě jenom spekulanti a ti, co krátí daně. A je vymalováno! Pracuj, snaž se, vydělávej, pečuj o majetek, rozmnožuj jej a zvelebuj a nakonec se dozvíš, že jsi lump, nepoctivec, spekulant a krátič daní! Tedy alespoň optikou socanů a jim podobných.
V minulosti tomu bývalo, alespoň v Německu, tak, že pravicové vlády vždy něco nahospodařily, aby to následně soc-dem vlády prošustrovaly, a tak to řadu let nějak "fungovalo". Dnes už jsou ale socani tak zaslepení, že ani nevidí, že už pomalu není co a kde ukrást, že v podstatě už okrádají v předstihu sami sebe resp. ty, kterým by tak rádi štědře přerozdělovali. Jejich socialistická zblblost jde tak daleko, že chtějí kvůli krátkodobým osobním výhodám a ambicím zaříznout i poslední dojné krávy, které ještě jsou ochotné a schopné dojit. A to přece nemůže dopadnout jinak, než špatně.
Ještě poznámku k premiérovi Janu Fischerovi. Já bych ho nepodceňoval a nepovažoval šmahem za připosr.... loutku. Fischer je mazaný lišák a myslím, že za jeho krokem, jak se postavil k nátlaku odborářů, není zbabělost ani snaha o "klid před volbami". To, že přehodil horký brambor do rukou "zástupců lidu" mohl být i elegantní tah, jak naopak před volbami ukázat, která politická strana má ještě zbytky páteře a zásad a která si jen kupuje voliče za cizí peníze. Výsledek byl, myslím, zcela jasný a očekávatelný:
TOP 09 požadavky odborářů striktně odmítla
ODS nehodlá ustupovat vydírání
Zelení - uvidíme, až jak to dopadne
KDU-ČSL - věrna své zásadové bezzásadovosti - postup odborářů odmítá a jejich požadavky podpoří
ČSSD a KSČM - co bychom pro odboráře a jejich hlasy neudělali, zvlášť, když to zaplatí ti druzí!
Kdo vidět chce, vidí, kdo vidět nechce, nechť se pak nediví.

Jihomoravský hejtman Hašek (ČSSD) koketuje s myšlenkou být na kandidátce ČSSD do poslanecké sněmovny. Na nevolitelném místě, jen jako stafáž a výpomoc jedničce kanidátky Sobotkovi.
Kouzelně to okomentoval předseda jihomoravské ODS Jiří Kandrnka: Haškovo zvolení do sněmovny by byla velmi dobrá zpráva pro kraj a velmi špatná zpráva pro stát.
Jedním z hlavních argumentů francouzského prezidenta Sarkozyho při tvrdém prosazování Lisabonské smlouvy (pokud si vzpomínáte) byla nezbytnost posílit postavení Evropy proti rozpínavosti Ruska. Dnes prodává Rusku čtyři moderní lodě Mistral, stavěné na rychlé vyloďování vojáků a výzbroje.
Takže, sečteno, podtrženo, nic nového pod sluncem: Sarkozymu (a velmocem) vždy šlo hlavně o posílení své moci a kšeft je kšeft...