Vážení kolegové a přátelé Lysé hory

Proč se přeznačila červená turistická značka z Ostravice?
Určitě jste při výstupu na Lysou horu z Ostravice po červené značce zaznamenali přeznačkování této trasy. Nová turistická značka nutí turisty jít jinudy než po dosavadním turistickém chodníku. Mimo zimu při pěkném počasí bude mít nově vyznačená trasa význam v podobě pohledu do údolí, ale v zimě je tato trasa nebezpečná na zabloudění a možnost pádu do Malenovického kotle. Při letošní slabé zimě na sněhovou pokrývku jsme několikrát narazili na bloudící turisty. Zkušení turisté i horská služba tuto novou trasu nedoporučuje!!! Nejen, že mě to překvapilo, ale i jinak poměrně klidného člověka dost vytočilo. Když jsem následně zjistil, že za přeznačkováním trasy stojí ochranáři, tak mi už jen krůček chyběl ke kolapsu.
Rád bych a věřím, že nejsem sám, věděl proč, k tomuto přeznačkování došlo a z jakých důvodů. Doneslo se mi, že jeden z důvodů je ochrana přírody a dosavadní turistická trasa přírodě škodí. Nějak mi není jasné jak turistický chodník existující mnoho a mnoho let z ničeho nic může přírodě začít škodit. Přitom na zrušené turistické značce stojí tabule naučné stezky.
Proč se někdo snaží za každou cenu nutit turisty chodit na Lysou jinudy než po dlouhá léta používaném a řádně značeném turistickém chodníku? Nevím. Ale jedno vím stoprocentně jistě, že nově vyznačený chodník se používat nebude nebo možná jen v letním období za pěkného počasí.
Už delší dobu mám pocit, že nejvíce přírodě škodí právě její ochránci. Nemůžu se zbavit dojmu, že jejich hlavní a velice oblíbená činnost spočívá především ve vymýšlení různých absurdit, míchání se pokud možno úplně do všeho a vše řídit od stolu v teplé kanceláři.
Slyšet je o nich jen v souvislostech o zákazech příkazech a rozhodování co kde a jak bude. Ale když je potřeba něco udělat prakticky pro Lysou, tak se po ochranářích slehne zem.
Ptám se, kde jsou ochranáři, když je třeba vyčisti chodníky od odpadků a všeho možného co zůstane po neukázněných turistech? Ještě jsem nikdy neviděl jediného ochranáře, který by čistil od odpadku vrchol Lysé hory.
Kde jsou ochranáři, když jsou přes vyznačené chodníky popadané stromy? Nejsou nikde, proč také, když to za ně uklidí lidé, kteří na Lysé pracují a ve svém volném čase suplují tuto organizaci, která tak ráda chrání přírodu.
Kde jsou ochranáři, když je třeba opravit zábradlí na vrcholu, které nevydrželo tíhu sněhové pokrývky? Nejsou asi nemají čas se zabývat takovou maličkostí, mají přece na práci důležitější věci.
Kde jsou ochranáři, když se jim rozpadají jejich slavné zásněžky, které vzhledově připomínají nějakou starou rozpadající se farmu? Nejsou a zřejmě asi spoléhají na to, že někdo přijde a opraví je za ně. Mohu pokračovat dále, ale byl by z toho román.
Co vlastně udělali dosud ochranáři pro Lysou? Nějak marně vzpomínám a nemůžu na nic přijít, protože zatím o vrchol a jeho aspoň uspokojivý vzhled se starají lidé na něm pracující a tím pádem i žijící a to bude asi ten hlavní problém, protože ochranáři rozhodují od psacího stolu a teoreticky to mají asi dobře vymyšlené, ale my na horách pracujeme a žijeme a proto to vidíme z praktického hlediska.
Asi by si ochránci přírody měli konečně uvědomit, že do všeho kecat není umění, ale umění je vzít do ruky nářadí a něco udělat.
A také by si asi měli uvědomit, že nejsou vševědoucí a jediní ti chytří a před tím, než udělají nějaké rozhodnutí, tak by se také měli podívat do terénu a třeba se i poradit s lidmi, kteří z praxe o tom daném problému můžou vědět daleko více než oni z nastudovaných prospektů. Je mi z toho všeho tak nějak smutno a vůbec se nedivím, že lidé na ochránce přírody spíše nadávají a už z principu dělají vše proti nim. Bohužel v té záplavě absurdit se ztrácí i to málo, čím možná přírodě pomohli a prospěli.

Myslím, že by změna přístupu celé této organizaci prospěla, protože zatím jen úspěšně stále více upadá v nelibost.

Milan Čermák

Lysaři
Turisté při sestupu z Lysé hory