Češi už začínají objevovat krásu zámku na hranicích.

PELHŘIMOVY, PILGRZYMOW - Před pár léty obce Krnovska a Osoblažska ještě nepočítaly s tím, že hranice s Polskem v Schengenu se zcela otevřou a region bude tvořit jeden celek. Turistické průvodce se proto nezmiňují o zajímavostech na polské straně a dokonce i mnozí starostové teprve teď objevují polské pamětihodnosti, které měli celý život za humny.
Přestože pozoruhodný zámek v polském Pielgrzymowě leží pouhých pět kilometrů od Pelhřimov, starostka Rudoltic Martina Jalamasová jej poprvé navštívila až letos. Majitel zámku Ryszard Brzezinski navázal spolupráci také s krnovskou starostkou Renatou Ramazanovou a se zástupci Hnutí Duha Jeseníky, kteří usilují o záchranu kostela v českých Pelhřimovech.
"V rámci turistického ruchu brožury upozorňují hlavně na zámky v Linhartovech a Slezských Rudolticích, někde jsou také zmínky o Dívčím Hradě nebo Branticích, ale o existenci zámku v Pielgrzymowě se u nás téměř neví," připustila starostka Krnova Reneta Ramazanová, která také Pielgrzymow poprvé navštívila až v Schengenu.
"Po české straně vede turistická a cyklistická stezka, po které si lidé jezdí prohlédnout zbořený kostel v Pelhřimovech. Protože z této stezky odbočuje most přímo k zámku, už pomalu přibývá Čechů, kteří Peilgrzymow navštíví," uvedl majitel Pielgrzymowského zámku Ryszard Brzezinski, který na oslavy 700 let od založení Peilgrzymowa pozval také hosty z české strany. Pohostil je ve svém zámku a pak se vypravil se svými přáteli na koncert na zámku ve Slezských Rudolticích.
Po zaniklé vsi Pelhřimovy na české straně zbyla kromě kostela a dvou chalup také zchátralá kaplička a svatý Jan Nepomucký.
Tyto objekty nejsou zaznamenány v katastrálních mapách, takže není znám jejich majitel. Byly celá desetiletí ukryta v džungli na břehu hraničního potoka Troja, a až letos při údržbě koryta ukázaly svou zuboženou podobu. Ryszard Brzezinski se na tyto ruiny nechtěl jen nečinně dívat, a tak se svými přáteli zajistil rekonstrukci i zrestaurování Jana Nepomuckého a dvou andílků nakreslených na plechu. Za pomoci Hnutí Duha se snaží zamezit dalšímu chátrání kapličky na českém břehu a shání prostředky na její rekonstrukci.
"V historických pramenech se objevují zmínky o zámecké kali, ale na mém zámku v Pielgrzymowě žádná není. Je možné že zámecká kaple leží na českém břehu, ale to by znamenalo, že byla postavena před vznikem hranice a že je tedy stará řádově tři století," uvedl Ryszard Brzezinski, který je nejen majitelem , ale také zachráncem zámku.
Zámek byl v tak katastrofálním stavu, že v sedmdesátých letech bylo rozhodnuto o jeho demolici. S bouráním se čekalo jen na dokončení stavebně-technického průzkumu, aby po zničené památce zůstala v archivech aspoň podobná dokumentace.
"Památkáři sice konstatovali, že na zámku je potřeba neodkladně provést konzervátorské práce, ale hned dodali, že v dané situaci před bouráním nemá smysl je provádět. Když jsem koupil zámek v roce 1979, ještě rádi se té ruiny zbavili. Dívali se na mě jako na hlupáka, který koupil objekt na demolici. Kdybych tehdy zaváhal a zámek nekoupil, dnes by tu místo něj byl jen volný prostor. V poslední chvílí se mi podařilo zachránit také několik stoletých stromů v zámecké zahradě, které už chtěli kácet, " dodal zámecký pán Ryszard Brzezinski, který na téma Pielgrzymow už natočil dvadokumentární filmy pro polskou televizi.
Bruntálský a krnovský deník REGION
ze dne 26.srpna 2008