Zahájení sezóny Muzea Těšínska

Zahajovací programy Muzea Těšínska 2008
Sláma, hlína, tunika - pro Slovana klasik
1. května 2008 zahájení 3. sezóny v Archeoparku
otevřeno: 9 - 17 h

Prvního května se již potřetí otevřou brány slovanského hradiště neboli Archeoparku v Chotěbuzi - Podoboře. Archeopark byl vybudován jako replika hradiště z období raného středověku, je celý ze dřeva a snaží se návštěvníkům přiblížit doby minulé netradiční formou.

Sezonu zahájí v 9 h slavnostní proslov slovanského velmože a poté bude následovat celodenní program, během kterého vystoupí Skupina historického šermu Tizon z Havířova, jenž s Archeoparkem spolupracuje od jeho otevření v roce 2006 a těší se velké oblibě diváků.

Návštěvníci se seznámí s historií hradiště, archeologickým výzkumem, životem a zajímavostmi ze života Slovanů. Shlédnou kostýmované účastníky, kteří budou provázet slovem u stánků s dobovým obchodem, zbrojírnou a textilní a barvířskou dílnou. Nedílnou součástí je seznámení se s pohanstvím a příchodem křesťanství na Velkou Moravu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet uplácat nádobu z hlíny, střelbu z luku, umlít obilí v žernovech, otestovat tvrdost slovanského lože a spoustu dalšího. Pro děti jsou připraveny drobné soutěže a na závěr každého představení na téma českých pověstí čeká na všechny pravá slovanská tombola. Představení budou odehrána v 10:30, 12:30 a 15 h.
Den řemesel
1. května 2008 zahájení sezóny v areálu Kotulovy dřevěnky v Havířově, Hálkova 4
otevřeno: 9 - 17 h

Řemeslníci z Bukovce, Košařisk, Frýdku-Místku, Havířova v areálu Kotulovy dřevěnky předvedou zpracování vlny a lnu, tkaní na stavu, předení na kolovrátku, ruční výrobu provazů a dřevěných loutek. Návštěvníci uvidí také práci šindeláře, řezbáře, metláře, košíkářky a peníkářky. Zajímavá bude výroba sýra salašnickým způsobem. Příjemnou atmosféru navodí lidoví muzikanti z Jablunkova a zpestřením pro děti budou domácí zvířátka.

Kotulova dřevěnka se nachází pod obchodním domem Kaufland u autobusového nádraží v Havířově.
Vstupné obvyklé.
Muzejní noc
Poprvé v Českém Těšíně a Cieszyně (Polsko)
Nezapomenutelná noc plná překvapení
16/17. května 2008 od 17 h do 01 h vstup do muzeí v Českém Těšíně i Těšíně zdarma
V rámci Mezinárodního dne muzeí Muzeum Těšínska v Českém Těšíně a Muzeum Śląska Cieszyńkiego v Cieszyn (Polsko) v pátek 16./17. května 2008 pořádají Den otevřených dveří. Připojily se také další přední instituce v Cieszyně (Polsko) jako např. Ksiaznica Cieszyńska, divadlo ... Expozice budou otevřeny pro veřejnost zdarma. Navíc bude v tento den pro publikum připravena prezentace expozic zábavnou formou a netradiční překvapení. Muzejní pracovníci rádi přivítají všechny, kteří Muzejní noc v Těšínech navštíví.

Program v Českém Těšíně:
- během muzejní noci kostýmované komentované prohlídky
- pro rodiče s dětmi připraveny pracovní listy ke stálé expozici
- 19 h - O tolar knížete Adama Václava (soutěž pro děti)
- certifikáty s účastní na Muzejní noci
- každý, kdo přijde oblečen v oděvu první republiky, obdrží malou pozornost (pro dámy a gentlemany kapka něčeho ostřejšího), možno přečíst si dobový tisk a další zajímavosti

Organizátoři a místo programu:
Muzeum Těšínska, ul. Pražská 3/14
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6
Cafe Muzeum, ul. Regera 6
Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Park Pokoju
Urząd Miejski, Ratusz, ul. Rynek 1
COK Dom Narodowy, ul. Rynek 12
Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne, Rynek
Ksiaznica Cieszyńska, ul. Mennicza 46
Teatr im. A. Mickiewicza, Plac Teatralny 1
Muzeum Drukarstwa, ul.Głęboka 50
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu , dziedziniec Muzeum
Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3
VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody, Muzeem Těšínska a Junákem - Svazem skautů a skautek v České republice pořádají dne 3. 5. 2008 v Českém Těšíně a 8. 5. v obci Louky nad Olší pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti vycházku za poznáváním obyvatel ptačí říše.

Vítání ptačího zpěvu probíhá každoročně v první dekádě května na řadě míst nejen v České republice, ale i v Evropě a dokonce také v některých dalších státech ve světě.

Hlavním cílem akce je představit veřejnosti ptačí druhy žijící nejen v okolí lidských sídel, ale i některé zajímavé, vzácné, popř. ohrožené druhy, a také poukázat na význam ptáků v krajině, problematiku jejich ochrany, představit zajímavosti z ptačí biologie a rovněž seznámit účastníky s krásou a významem ptačího zpěvu.

V Českém Těšíně se bude tato akce konat letos poprvé a v Loukách nad Olší půjde již o druhý ročník. Pro zajímavost je třeba uvést, že loni bylo během této akce pozorováno více než 60 druhů ptáků. Z těch nejvzácnějších se jednalo o rybáka obecného, vodouše rudonohého, kulíka říčního, zajímavé bylo i pozorování potápek roháčů na hnízdě a u cesty si zúčastnění poslechli mistra zpěvu slavíka obecného.

Obě připravované akce se budou konat formou vycházek, kde za doprovodu zkušených ornitologů budou představeny jednotlivé ptačí druhy, s nimiž se mohou účastníci seznámit přímo ve volné přírodě. Ke každému druhu bude proveden krátký výklad zaměřený na jeho poznávání, především podle zpěvu a také dalších poznávacích znaků. Součástí akce bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Během vycházky se účastníci mohou naučit poznávat některé druhy rostlin, popř. některé další obyvatele živočišné říše.

K rozebrání budou různé propagační materiály týkající se nejen ptáků, ale i dalších oblastí přírody. Pro ukázku budou představeny i vybrané publikace s ptačí tematikou a účastníci budou informováni o některých projektech probíhajících v oblasti výzkumu a ochrany ptáků.

Obě trasy nejsou delší než cca 2 km a nejsou fyzicky náročné, a proto je mohou absolvovat i děti.
Akce 3. 5. v Českém Těšíně
Sraz v 7.00 u skautského střediska Zlatá orlice (u vodní nádrže Hrabinka). Procházka povede okolo vodní nádrže, předpokládané ukončení nejpozději v 11.00 hod.
Akce 8. 5. v Loukách nad Olší
raz v 8.00 hod u kaple (vedle potravin), která je cca 300 m od vlakového nádraží. Cílem vycházky jsou bývalé Loucké rybníky. Předpokládané ukončení vycházky je nejpozději ve 12.00 hod. Během akce je možné kdykoli odejít.

Co s sebou: vhodnou obuv do terénu, teplejší sportovní oblečení, svačinu, dalekohled, deštník nebo pláštěnku, vhodné je vzít si poznámkový blok a hlavně dobrou náladu.

Vlasta Byrtusová
Muzeum Těšínska
Hlavní třída 15
735 27 Český Těšín
tel.: +420 558 761 216
fax: +420 558 761 223
http://www.muzeumct.cz