PÁTEČNÍ GLOSY 7.03.2008

Miroslava Macka
Škoda, že politika nepracuje na racionálních základech a politická rozhodnutí nejsou po čase kontrolována objektivními metodami. Moc rád bych totiž viděl srovnání politického předpokladu a faktického výsledku v případě snahy o donucení lidí hledat si práci a nežít z podpor. Chystaná metoda ministerstva práce a sociálních věcí a ministra Nečase je jasná: doba podpory v nezaměstnanosti se zkrátí ze šesti měsíců na pět a v prvních dvou měsících by nezaměstnaný bral namísto dnes vyplácené poloviny platu v prvních třech měsících a 45 % platu v dalších třech měsících, první dva měsíce 65 % , v dalších dvou měsících 50 % a poslední měsíc 45 % platu. A tato padající křivka spustí v mozku nezaměstnaných, jak zdůrazňuje ministr Nečas, signál: najdi si co nerychleji práci....

Včera jsem hledal ve svém osobním archivu jeden dokument a narazil jsem při té příležitosti na spoustu "předinternetových" textů, z nichž některé neztratily nic na akuálnosti či zajímavosti. A tak tu sem tam některý připomenu.
Zde jsou kupříkladu mé odpovědi redaktoru Práva ze 4.února 2000:
Pane doktore, lékařská komora tvrdí, že ve zdravotnictví chybějí peníze. Máte stejný názor?
Ve zdravotnictví vždy budou chybět peníze, a to v každém státě a v každé době, protože zdravotnictví je schopno utratit jakékoliv množství peněz, které dostane. Problém stojí jinak: Jestli peníze, které jsou ve zdravotnictví k dispozici, efektivně využíváme. Tvrdím, že ne.
Ale lékařská komora o něčem takovém nehovoří. Vyzvala k vybírání od pacientů. Výzvu odsoudili sami lékaři, přestože peníze požadují. Ba někteří dokonce tvrdí, že tak činí už dávno.
Péči, kterou dnes pacient dostává, dokonce ještě na vyšší úrovni, lze pořídit za stejné peníze jako dosud. Z úspor by se mohlo i přidat lékařům na platech. Ale jen za předpokladu, že skončí plýtvání ve zdravotnictví. Lékařská komora mne rozčiluje. Místo toho, aby její snaha vedla k zamezení plýtvání, chce přisypat do žlabu. Systém dnešního zdravotnictví je černá díra. Dáte -li do něj ne současných 120 miliard ročně, ale 240 miliard, pořád budou chybět peníze.

Čtenář glos R. S. mi zaslal následující poznámku:
Citace Paroubka v dnešním tisku:
Já si neumím představit, že by někdo hlasoval pro radar. A určitě, pokud by někdo takový byl, tak bych si neuměl představit, že by příště byl na kandidátce sociální demokracie to bych skutečně tam nebyl já," sdělil mediím.
Já dodávám:"Pevně doufám, že se někdo takový najde"!
V této souvislosti mne napadlo, že stranám, které takto "podporují" svobodnou vůli v rozhodování svých poslanců, by bohatě stačilo mít v Parlamentu pouze jednoho poslance - vůdce stáda (Paroubka,Filipa atd.) s mandátem odpovídajícím počtu křesel náležícím dané "demokratické" straně. Minimálně bychom ušetřili výdaje na pár desítek poslanců.