Homepage

Nastává čas vánoční...

Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho, ani Vy..., zpívá se v jedné písničce a je to svrchovaná pravda. Zase se nám nepodařilo čas chytit, a tak tu brzy budou Vánoce.

Jako tradičně v první prosincový pátek rozsvítíme na Horním náměstí vánoční strom a definitivně tak budeme vtaženi do vánoční atmosféry. Je pravda, že o totéž se snažily supermarkety již od poloviny září, kdy začaly nabízet čokoládové Mikuláše, kolekce, marcipán a další vánoční sladkosti. To se samozřejmě povést nemohlo, protože žádný obchodní trik nedokáže navodit atmosféru, kdy se peče vánoční cukroví, začínají hrát koledy a jiné vánoční písně a odevšad na nás dýchá duch Vánoc. S tím cukrovím to letos bude trošku složitější, protože máslo se nám poněkud vyhouplo přes třicet korun za čtvrtku, a to prý ještě není konec, mouka ze čtyř korun na deset, mléko z deseti na patnáct, když koupíte opravdu dobře...

Ale ne, nezabývejme se teď ekonomikou naší země. Pojďme si společně připomenout, že se blíží Vánoce a Nový rok. Mnozí z nás si k těm loňským něco přáli nebo se k něčemu rozhodli. Ohlédněme se zpátky a zamysleme se společně a současně každý sám za sebe nad tím, jací jsme byli. U dětí je to jednoduché - pokud byly hodné, Ježíšek jim jistě spravedlivě nadělí a pod stromečkem najdou to, co před Vánocemi napsaly nebo nakreslily Ježíškovi za okno. U dospělých je to trochu složitější, protože někteří z nás vůbec neumí kreslit... Ne, pro to jistě ne, ač s tím kreslením je to třeba u mě svatá pravda.
Chtěl jsem říct, že bychom neměli hodnotit dárky penězi. Myslím, že pro člověka je důležitější jak žije, než to, co vlastní. Vždyť dárkem může být i vcítění se do problémů druhého, přání člověku, který si o nás myslel, že jsme na něj již zapomněli a on na nás čeká, nabídka nezištné pomoci potřebnému nebo prostý pozdrav a úsměv při setkání na ulici, které samy o sobě udělají den krásnějším. Takových dárků je skutečně mnoho. Jen si je uvědomit, jen je chtít dát. Mají obrovskou výhodu - nezdražují ani vlivem růstu ceny barelu ropy, ani globalizací, ba ani nepodléhají navýšení sazby DPH a nic s tím tudíž nenadělá ani sebelačnější ministr financí...
Přeji všem spoluobčanům, aby dostávali takových dárků co nejvíce, a to nejen na Vánoce, ale po celý příští rok. A dětem navíc tolik dárků, aby musel Ježíšek ostříhat spodní větve vánočního stromku, aby se pod něj všechny ty dárky vešly.

Hezké Vánoce Vám všem.

Ing. Jaroslav Končický
starosta

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

Zveřejněno 27.11.2007 v 08:59 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz