Jihočeská Maříž láká na originální keramiku a přírodu České Kanady

Co kus to originál! Hravé, pestrobarevné, imaginativní, abstraktní i lyrické motivy mařížské keramiky zdobí domácnosti po celém světě. Ručně malovaná autentická keramika ročně přiláká do malé jihočeské obce na samých hranicích s Rakouskem tisíce domácích i zahraničních návštěvníků.
Víska vzdálená tři kilometry od renesančních Slavonic, usilujících o zápis na Seznam památek UNESCO, až na tři domy nepřežila období normalizace. Její novou kapitolu začali psát hned v roce 1989 Kryštof a Markéta Trubáčkovi, kteří ze země vydupali originální styl keramiky a s ní i značku Maříž - autorská originální keramika s.r.o.

"V současné době už nejde jen o dílnu, pec a prodejnu. Podařilo se nám vybudovat soubor stavení v původním vesnickém duchu, kde nabízíme restauraci, ubytování a celkové relaxační zázemí Oáza Maříž pro návštěvníky tohoto místa," vypočítává Markéta Trubáčková, profesí architektka.

A turistů přijíždí mnoho: vedle mařížské keramiky je láká rovněž svěží příroda oblasti, pro kterou se vžilo označení Česká Kanada.

Půvabné, ručně malované šálky, talíře, květináče, keramické dlaždičky nebo mísy vyrábí mařížská dílna v počtu několika tisíc kusů ročně. Vedle tuzemských zákazníků, pro které je "Maříž" pojmem, si originální artefakty koupili návštěvníci z Japonska, Brazílie, Spojených států... "Asi nejdále naše keramika putovala do Austrálie či Los Angeles v USA. Dokonce si naši keramiku koupila i islandská zpěvačka Björk." líčí Markéta Trubáčková.

Motivy, které rozvíjejí profesionální výtvarnice, mají často oporu v přírodě nebo z říše fantazie a pohádek. Keramika tak dokáže oslovit jak dospělé, tak děti - k nejzdařilejším patří namátkou realizace obkladů do koupelny pražského bytu s tématem Tracyho tygra od Williama Saroyana nebo variace na romány Julese Vernea. Z výčtu je patrné, že k charakteristickým znakům mařížské keramiky patří barevnost a laskavý humor.

A přírodní motivy v podobě domácích i divoce žijících zvířat, stromů a květin? Za inspirací malířky nemusejí chodit dál než na pár metrů od dílny v Oáze. Maříž se nachází v překrásném kraji lesů, rybníků, malebných vesniček, kulturních památek a historických skvostů na česko-rakouské hranici. Přímo k Oáze vedou turistické stezky, cyklistické stezky, hippostezky a v zimě udržované běžecké tratě.

I v zimě na běžkách mohou do dílny přijet zájemci, kteří si chtějí pomalovat vlastní hrneček či jinou keramiku. Pracovníci rádi zašlou hotový hrneček poštou nebo si jej zájemci mohou vyzvednout v některém z obchodů keramiky Maříž. V těchto letních dnech jsou mařížská keramická dílna a prodejna keramiky otevřeny každý den od 8:00 do 20:00. Stejné otevírací hodiny mají také dva originální kamenné obchody Maříž - autorská originální keramika s.r.o. ve Slavonicích. Maříž má obchod i pražském Braníku.

A ještě jeden tip pro turisty: z vesničky návštěvníky zavedou trasy například na trojmezní kámen - místo historické hranice Čech, Moravy a Rakouska nebo Hrad Lanštejn - jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe uchovaných zřícenin u nás. Turisté mohou zavítat i k našim jižním sousedům do rakouského přírodního parku v údolí Dyje.

Více informací:
Keramika Maříž