Homepage

Den T. G. Masaryka v Lánech s Vysočanem

V neděli 5.3.2006 se v Lánech uskutečnil Den T. G. Masaryka. Muzeum T.G. Masaryka v Lánech při této příležitosti připravilo novou výstavu na jejíž vernisáži byli přítomni osobnosti politického i kulturního života České republiky.

Horácký soubor písní a tanců Vysočan z Jihlavy byl doporučen komisí pro organizaci slavnostního programu k vstoupení přímo v muzeu T.G.Masaryka. Pod názvem Šly panenky silnicí tedy vystoupil soubor s 40 minutovým pořadem. Primášem muziky byl pan Jan Pech. Vystoupení souboru bylo hodnoceno ředitelem muzea jako vystoupení velmi kvalitní a zvlášť vysoké hodnocení si získal soubor za kvalitní tance, lidový projev a schopnost nacvičit i tance na písničky, které byly znány jako oblíbené písně T.G.Masaryka.

Z vystoupení souboru Vysočan
Z vystoupení souboru Vysočan
HSPT Vysočan
HSPT Vysočan
HSPT Vysočan
HSPT Vysočan

Týž den byl vypraven i nostalgický vlak s presidentským vozem TGM. V tomto voze přijel do Lán I president republiky Václav Klaus se svoji manželkou Lívií Klausovou a se svými vnoučaty.

Vystoupením v muzeu T.G.Masaryka však úloha souboru Vysočan neskončila. Po zaškolení z protokolárního úřadu presidenta republiky se soubor stal významným činitelem při pietním aktu u hrobu T.G,.Masaryka na hřbitově v Lánech ve 14.30 hod, kde položili věnce pan president Václav Klaus s manželkou, hejtman Středočeského kraje, ředitel muzea T.G.Masaryka a další významné osobnosti politického a kulturního života.
Zahájení pietního aktu patřilo Vysočanu. Zazpíval Masarykovu písničku Teče voda teče. Po skončení písně postupně byly položeny u hrobu věnce. Věnce pokládali příslušníci hradní stráže, které také tvořili u hrobu společně s Vysočanem čestnou stráž a vytvořili opravdu nezapomenutelnou atmosféru. Po položení věnců patřil závěr opět Vysočanu. K další oblíbené písni Ach synku, synku se postupně přidali všichni návštěvníci pietního aktu včetně presidentského páru.

Lány
Lány

Po ukončení aktu přišel presidenti s manželkou mezi členy souboru a poděkoval jim za přispění k důstojnému průběhu celé akce, popřál jim hodně dalších tvůrčích úspěchů a společně se svoji manželkou se nimi rozloučil. Horácký soubor písní a tanců Vysočan si považuje za čest, že se mohl zúčastnit takové významné akce, důstojně reprezentovat náš región a pro další činnost souboru jsou vysoká uznání z Lán velkou motivací dál uchovávat kulturní odkaz Horácka.

Jan Havel, předseda HSPT Vysočan

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

Zveřejněno 10.03.2006 v 00:45 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz