STŘEDEČNÍ GLOSY 19.10.2005

Miroslava Macka
Pavel Telička se nakonec projevil jako správný sportman a Paroubkovu nabídku být pražskou reklamou na "socialismus s lidskou tváří" odmítl. Tleskám mu - lidí, kteří si při takové příležitosti zachovají páteř, se v politice a kolem politiky zase tolik nevyskytuje. Nakonec - stačí sledovat Davida Ratha.

Nerozumím tomu a moc prosím všechna media, aby á conto tohoto problému atakovala expremiéra Zemana: ten totiž kdysi vyhrál volby mimo jiné s akcí "Čisté ruce".
Po létech a létech vlády ČSSD však vyniká Česká republika v rámci EU vysokou mírou korupce, jak tvrdí poslední zpráva organizace Transparency International.
Odpověď Miloše Zemana ovšem jako bych slyšel: přidá to jako další odstavec do dlouhého výčtu "Jak jsem se mýlil v politice" a svede vše na své, jím vyvolené, nástupce Špidlu a hlavně Grosse.

Viz jeho včerejší vystoupení na Vysoké škole báňské v Ostravě, kde hřímal, že "Vladimír Špidla je druhým nejhorším eurokomisařem".
Miloš Zeman pak, nutno dodat, nejhorším českým personalistou.

Kongres nejsilnější světové organizace právníků IBA úspěšně proběhl v Praze a to za absolutního nezájmu politiků a medií (výjimkou byl prezident V. Klaus, který kongres zahájil) .
Možná se tak stalo proto, že právníci se těší u nás i ve světě zvláštní přízni: když v USA udělali průzkum, které zvíře by lidem nejméně vadilo při pokusech s novými léky, byli to právě právníci.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný expremiérovi Špidlovi:

Vážený pane eurokomisaři,

když jste se ještě pohyboval v české politice, jedním z vašich nezapomenutelných slibů byl ten o snížení počtu státních úředníků. Předpokládám, že se na něj jistě pamatujete a tak bych rád slyšel Váš názor na následující fakta.
Od roku 1996 (a velkou většinu z tohoto devítiletí k dnešku vládla Vaše ČSSD) přibylo jen na ministerstvech 5.000 (slovy pět tisíc) úředníků. Celá státní správa, tedy nejen ministerstva, nabobtnala pak za stejné období o 38.000 (slovy třicetosmtisíc) lidí.
A protože vždy a všude platí, že každý úředník potvrzuje svoji nezbytnost vymýšlením různých formulářů, vyhlášek, nařízení, oběžníků, hlášení, potvrzení, výdejek, stvrzenek, žádanek a dalších "nezbytných" nástrojů, kterými se živí, jistě si dovedete představit, jak vypadá současná efektivita státní správy - vždyť nakonec ta bruselská, po tom, co se nám vzor na východě zhroutil, je naším největším vzorem.
Problém je ovšem v tom, že občané celou tu státní menažerii musí nedobrovolně živit a šatit (a to na docela vysoké úrovni), za což se jim dostává jen a jedině komplikovanějších, zdlouhavějších, nekvalitnějších a hlavně zbytečnějších a zbytečnějších služeb.
A přitom mají před očima jednoho ze strůjců této dnešní mizérie, tedy Vás, kterak se za nemalé peníze snaží o totéž, jenže v daleko větším měřítku, u Evropské unie.
A tak si říkám, jestli byste nebyl ochoten skončit se svým bruselským komisařováním a nepustil se do nějaké skutečné práce v Česku, třeba se nepokusil otevřít pekárnu - abyste na vlastní kůži zažil, co jste tady, spolu se svými soudruhy, napáchal.

A J. H. Lorimer ústy velkoobchodníka Grahama:
V tomto světě nestačí, aby člověk byl pořádný, musí také pořádně vypadat.