Homepage

Historie Sporthotelu Kurzovní

Mezi trojici objektů, nacházející se v bezprostřední blízkosti nejvyšší moravské hory, patří dnes jeden z nejmodernějších a nejluxusnějších horských hotelů v Jeseníkách, Sporthotel kurzovní. Leží na jižním úbočí Pradědu na místě původní Kurzovní chaty nedaleko malebné chaty Barborky a též nově zbudovaného a zmodernizovaného komplexu Ovčárny.

Oblast Pradědu odedávna lákala již první průkopníky turistiky, což bylo umožněno i její snadnou dostupností z blízkých horských lázní - Karlovy Studánky. Ještě před turisty se však v horách, což platí zejména o okolí Pradědu, objevuje jiný typ zájemců - salašníci. Pokusy o využití horských holí k pastvě ať již skotu či ovcí se zde objevují již v první polovině 19. Století. Mezi průkopníky je možno zařadit především Švýcara Johanna Aegertera, prvního nájemce nedaleké chaty Švýcárny či pastýře Karla Grohala, který začínal v přibližně stejné době na staré Ovčárně. Přestože se v průběhu několika desítiletí nakonec vysokohorské pastevectví přestalo vyplácet (stará Ovčárna dokonce zanikla) a jak ze Švýcárny, tak i z nové Ovčárny se již v průběhu 80. let minulého století stávají postupně objekty, sloužící čím dál více zvyšujícímu se počtu návštěvníků hor, pokusy o pastevectví se zde objevují stále. Pastevecká společnost z Velkých Losin nechala postavit v r. 1887 tzv. Novou Švýcárnu právě v místě pozdější Kurzovní chaty, ta však záhy vzala za své. V r. 1921 na stejném místě postavilo německé Desensko - pradědské pastevní družstvo stáje pro sezónní pastvu skotu. Byl to přízemní objekt o rozměrech pouhých 40 x 10 m, postavený z volně ložených kamenů na sebe bez použití spojovací malty (podobný objekt je dnes ještě k vidění u chaty Švýcárny), který sloužil až do r. 1942, kdy většina personálu narukovala na frontu. Objekty včetně následně přistavěných však byly využívány i nadále, bohužel pro zcela jiné účely, když zde byl zřízen zajatecký pracovní tábor, jehož nedobrovolní obyvatelé pracovali na výstavbě tzv. Poštovní chaty na Pradědu. Stáje současně sloužily k ustájení potahů. Zajatci byli ke konci války využíváni rovněž ke stavbě tzv. radarové cesty a k pokusu vybudovat na Vysoké holi útočné horské letiště. Po válce a následném odsunu německého obyvatelstva zůstaly zde stojící objekty opuštěné a chátraly.

Teprve v letech 1952 - 1955 byl jeden z objektů svépomocí rekonstruován na nové lyžařské výcvikové středisko, tzv. Kurzovní chatu. Už její název vypovídá, že objekt sloužil především jako chata pro lyžařské kurzy. Časem byla modernizována a dle možností rozšířena, takže se přeměnila na hotel - turistickou základnu "A" s 86 lůžky v šestilůžkových pokojích se stravováním ve III. cenové skupině. I když Kurzovní chata byla ve stínu takových chat, jako byla Barborka, Švýcárna či Ovčárna, přesto se stala oblíbeným návštěvním cílem turistů. Svůj provoz rozšířila na celý rok, bylo zde zavedeno ústřední topení, elektrické osvětlení a pokoje byly vybaveny teplou a studenou vodou.

S přibývajícím počtem návštěvníků, které souviselo mj. I s postavením asfaltové silnice až k vrcholu Pradědu, a náročnějším hygienickým požadavkům však byly možnosti chaty zcela vyčerpány. Proto bylo rozhodnuto vybudovat na jejím místě nový moderní horský hotel s větší lůžkovou kapacitou a veškerým zázemím, splňujícím zvýšené nároky nové generace turistů a lyžařů. Stará Kurzovní chata byla proto v r. 1980 stržena. Svým zánikem tak symbolizuje konec jedné éry turistiky v Jeseníkách a nástup nového, dravějšího proudu tzv. masové turistiky i s jejími negativními dopady na přírodní prostředí. V 80. letech totiž začíná v celých Jeseníkách výstavba obrovských hotelů, ať již na místě původních objektů (kromě Kurzovní chaty to byl hotel na Červenohorském sedle a Ovčárna), případně rozsáhlé rekonstrukce stávajících chat (Červenohorské sedlo a Švýcárna), či výstavba zcela nových objektů (Červenohorské sedlo a Ramzová). Současně se budují další sjezdovky a nové lyžařské vleky včetně sedačkové lanovky (Ramzová - Šerák).

Nový Sporthotel Kurzovní byl budován se zimními přestávkami několik let a byl v duchu dobové gigantománie pojat skutečně velkoryse. Veřejnosti byl otevřen v r. 1987. Má kapacitu 150 lůžek ve dvoulůžkových pokojích (s možností přistýlky) ve II. kategorii. Část pokojů je vybavena sociálním zařízením a barevnou televizí se satelitním příjmem. Další část pokojů má zaveden jen přívod teplé a studené vody a sprchy i WC jsou na chodbě. Pro nejnáročnější zákazníky jsou zde i 4 apartmá, sestávající z obývacího pokoje a jedné či dvou ložnic. Vybaveny jsou současně minibarem a tradiční koupelnou místo sprch. V prvním poschodí hotelu je zřízeno dobře vybavené fitnes centrum, v suterénu se nalézá sauna, v zimě je možno využít služeb Ski-servisu u stanice Horské služby. V letním období se venku zřizují letní zahrádky. Celkový komfort hotelu doplňuje elektrické vytápění celého kolosu.

Hotelová restaurace se 180 místy nabízí celodenní stravování, v sezóně je v provozu denní bar s cukrárnou se 60 místy a noční vinárna s kapacitou 40 míst, reprodukovanou hudbou a tancem. Ceny jsou pak smluvní právě podle období.

Vrcholnou sezónou je zde doba od vánočních svátků po Velikonoce, za hlavní sezónu je pak označováno období od 15. června do 15. září. Mimo tyto termíny jsou poskytovány slevy až 50%. Hromadné zájezdy jsou organizovány přes zprostředkovatele s provizí od 5 do 20%.

K hotelu zatím patří velký lyžařský vlek na úbočí Petrových kamenů, označovaný "A" s kapacitou 750 lyžařů za hodinu a vlek typu POMA na tzv. velkém Václaváku s kapacitou 700 lyžařů. Provoz a údržba vleků však hotel značně zatěžují, proto vedení hotelu uvažuje o jejich pronájmu soukromníkům. Pro provozování letních sportů je zde volejbalové hřiště, v budoucnosti se počítá s vybudováním komplexní rehabilitační linky.

Návštěvníkům je snadno dostupný jak blízký Praděd, na jehož vrcholu se dnes tyčí mohutná televizní věž, tak Petrovy kameny, v minulosti opředené četnými pověrami o sjezdech čarodějnic, což v důsledku vedlo k smutně proslulým čarodějnickým procesům na Jesenicku (vlastně jediným v českých zemích). Dnes jsou Petrovy kameny přísně chráněnou turistickou rezervací a přístup jak na ně, tak do nejbližšího okolí je přísně zakázán - dodejme, že naprosto oprávněně.

Pro své hosty má hotel připraven celkem 32 druhy kompletních programů, od pěší turistiky až po výlety či zájezdy po památkách v Jeseníkách. Zájemcům jsou též půjčována horská kola či umožňována projížďka na koních v blízké Malé Morávce. Každý program je organizačně zcela zajištěn průvodcem.

V zimě se zde kromě sjezdových tratí provozují i tratě běžecké. Začátek běžeckého areálu, který splňuje i náročné podmínky FIS, je přímo před hotelem.

V letní sezóně si může ubytovaný návštěvník zaparkovat své vozidlo za jednorázový poplatek 250 Kč přímo u hotelu. V zimě je nutné vozidlo odstavit na hlídané parkoviště u restaurace Hvězda nad Karlovou Studánkou a k dopravě do hotelu využít kyvadlové autobusové dopravy Hvězda - Ovčárna, pokud dopravu nezajistí přímo vedení hotelu.

Sporthotel Kurzovní společně s chatou Barborkou dnes spravuje akciová společnost Praděd, jejímiž akcionáři jsou jednotlivé tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Přestože je hotel poměrně nový a perfektně vybavený, byl jeho provoz od počátku ztrátový a vyžadoval by dnes dalších 5 milionů korun investic. Proto se společnost zaměřuje na středně náročnou klientelu, které chce nabídnou jedinečný sportovní areál v oblasti Jeseníků.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 12.08.2003 v 14:51 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz