Homepage

Turistická trasa Skřítek - Čertova Stěna - Sobotín - Skřítek

Název trasy : Skřítek-Ztracené kameny-Jelení studánka-Čertova stěna-Kosaře-údolí Merty-Sobotín-Klepáčov-Skřítek

Typ : pěší
Náročnost : náročná
Čas.náročnost : celodenní
Restaurace : motorest Skřítek, Vernířovice, Sobotín-motorest Permoník, chata Ztracenka na Klepáčově
Info o trase : délka - 27,5 km, čas - 8,75 hod.
Převýšení: 924 m, snížení: 889 m
Nejnižší bod: 445 m
Nejvyšší bod: 1334 m
Průchodnost trasy : celoročně

Popis trasy:

Příjezdové místo: selo Skřítek, motorest, autobusy ze Šumperka, Ostravy, Bruntálu a Mostu.
Výchozí bod: sedlo Skřítek, parkování u motorestu, zastávka autobusů.
Časový rozvrh: Skřítek - Jelení studánka 6,5 km (2 hod.) - Kosaře 5 km (1 a 1/2 hod.) - údolí Merty 6 km (2 hod.) - Sobotín 1,5 km (1/2 hod.) - Klepáčov, chata Ztracenka (Brněnka) 6 km (2 hod.) - Skřítek 2,5 km (3/4 hod.).
Celkem 27,5 km, 8 3/4 hodiny.

Náročnost: náročná rasa jak svojí délkou, tak i převýšením, náročná stoupání i klesání.
Nejvyšší bod: Pecný 1334 m.
Možnost občerstvení: motorest Skřítek, Vernýřovice - restaurace v rekreačním areálu, Sobotín - motorest Permoník, chata Ztracenka na Klepáčové.

Pozoruhodnosti: Ztrecené skály - výhledy na Sobotínsko; Čertova stěna - skalní útvar s výhledem do údolí Merty, dřevěný kostelík.

Popis trasy:

Od motorestu Skřítek přejdeme hlavní silnici a jdeme po zeleně značené cestě (souběh s červenou a žlutou značkou) až k informačnímu místu Nad Skřítkem. Po pravé straně cesty se nachází národní přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku s bohatou rašeliništní květenou - není veřejnosti přístupná. Pokračujeme lesem nejprve úvozem a poté po cestě v souběhu se žlutou značkou až k informačnímu místu Pod Ztracenými kameny (1100 m) a dále již jen po zeleně značené cestě na Ztracené kameny (1250 m). Odtud je krásný výhled do údolí říčky Merty a na Sobotínsko. Název odkazuje na pověst, podle níž tyto a další skály v okolí ztratil čert při běhu o závod se sedlákem. Po krátké chvíli vyjdeme z lesa a vystoupíme na hřeben. Mineme skaliska Pece a Pecného a dojdeme k Jelení studánce (1311 m), kde je pramen Podolského potoka a útulek proti nepohodě. V další cestě pokračujeme odbočením vlevo a žlutě značeným chodníkem. Začínáme v serpentinách klesat do údolí až k Čertově stěně (1080 m). Z nedaleké skály se nám naskytne výhled do údolí říčky Merty. Od čertovy stěny stále klesáme loveckým chodníčkem až na Kosaře (645 m) v údolí Merty. Zde odbočíme vlevo a po lesní silničce podél toku Merty dojdeme až do obce Vernýřovice. Odtud pokračujeme stále podél říčky po asfaltové silnici, až dojdeme do Sobotína k domovu důchodců u železniční stanice. Zde odbočíme vlevo a modře značenou cestou dojdeme k sobotínskému zámku, (nedaleko je motorest Permoník) projdeme zástavbou a začneme stoupat na Smrčinu (615 m). Zde odbočíme vpravo a v souběhu s červenou značkou stoupáme přes zaniklou osadu Sobotín a kolem chaty Šumperského aeroklubu na Havraní vrch (778 m). Odtud sejdeme k hlavní silnici. Zde odbočíme vpravo a po krátké chvíli sestoupíme k chatě Ztracenka (705 m) na Klepáčově. Za chatou odbočíme na asfaltovou silničku a začneme stoupat osadou Klepáčov až dojdeme k dřevěnému kostelíku sv. Jana Nepomuckého z r. 1783. Za stálého stoupání dojdeme na hlavní silnici, kterou přejdeme a lesní cestou stoupáme znovu k hlavní silnici, kterou přejdeme a lesní cestou stoupáme znovu k hlavní silnici a poté souběžnou lesní cestou vrátíme k motorestu Skřítek. Trasu lze ukončit již v Sobotíně, odtud jsou autobusové spoje do Šumperka.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 15.03.2007 v 14:11 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz